W stolicy biednego i politycznie zdestabilizowanego afrykańskiego państwa doszło w sobotę do protestów wymierzonych w jego prezydenta Ibrahima Boubacara Keitę.

Keita umieścił już sześciu opozycyjnych polityków w areszcie, a ostatnio ogłosił decyzję o rozwiązaniu sądu konstytucyjnego. Sąd ten podważył wynik wyborów parlamentarnych jakie odbyły się w Mali 29 marca bieżącego roku. W wyborach tych pro-prezydencka partia Zgromadzenie na Rzecz Mali odnotowała wyraźne straty. Choć wygrała to nie uzyskała samodzielnej większości. Decyzja sądu, który unieważnił wyniki w 30 okręgach, wywołała protesty obywateli coraz bardziej niezadowolonych z obecnych władz.

Obywatele wyszli na ulice stolicy Mali – Bamako jeszcze w piątek. Manifestacje szybko przerodziły się w starcia z policją i zamieszki. Portal Yahoo.com podaje za władzami Mali, że w trakcie zamieszek zginęły cztery osoby, a około 50 zostało rannych. W sobotę doszło do kolejnych wystąpień społecznych.

Nowi sędziowie sądu konstytucyjnego mają być powołani już w przyszłym tygodniu. Premier Boubou Cisse przekonuje, że 75-letni prezydent rządzący państwem od 2013 r. jest gotowy do “dialogu”. Jednocześnie aresztowani, w tym Choguel Maiga i Mountaga Tall z Ruchu 5 czerwca pozostają w areszcie. W sobotę siły bezpieczeństwa próbowały aresztować jeszcze jednego opozycyjnego polityka Sy Kadiatou Sowa, ale nie zastały go w domu.

Yahoo podkreśla, że to już trzecia fala protestów ulicznych w Mali w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Keito zapowiada, że nie zamierza ugiąć się przez nimi i obiecał “uspokojenie” sytuacji. Opozycja wzywa do blokowania gmachów urzędowych i obywatelskiego nieposłuszeństwa poprzez nie płacenie mandatów.

Mali jest jednym z najbiedniejszych państw świata. Położone na obszarach pustynnych i sawannowych, nie mające dostępu do morza państwo zamieszkane jest przez bardzo zróżnicowaną etniczne ludność – od ludności berberyjskiej (tuareskiej) i arabskiej po różne plemiona murzyńskie stanowiące większość mieszkańców. Państwo zmaga się z ekstremistami islamskimi operującymi na terenach pustynnych oraz niepodległościowym ruchem Tuaregów.

Czytaj także: W Mali zginęło 13 żołnierzy

yahoo.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply