Opublikowane w piątek wyniki badania pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl pokazują, że zdaniem zdecydowanej większości Polaków rządy państw UE mają prawo stosować weto w sytuacjach szczególnych.

Uczestnikom badania zostało zadane następujące pytanie: “Czy według Pani/Pana rządy państw należących do Unii Europejskiej mają prawo stosować weto w sytuacji gdy są przekonane, że mogą być zagrożone podstawowe interesy danego państwa?” – poinformował w piątek portal wPolityce.pl. Aż 58 proc. badanych odpowiedziało twierdząco (29 proc. odpowiedziało “zdecydowanie tak”, 29 “raczej tak”).

Jedynie 19 proc. badanych było przeciwnego zdania (10 proc. odpowiedziało „zdecydowanie nie”, 9 proc. – „raczej nie”).

Zobacz także: Komisarz UE: Uda się przezwyciężyć weto Polski i Węgier w sprawie budżetu Unii

Odpowiedź “trudno powiedzieć” wybrało 23 proc. respondentów.

Prawo do stosowania weta popiera 78 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy oraz 66 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej.

“Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1058 osób w dniach od 20 do 23 listopada 2020 roku” – pisze portal.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W ostatnim okresie eurokraci, Parlament Europejski i Niemcy chcą wprowadzenia wraz z budżetem UE na lata 2021-2027 mechanizmu wiążącego wypłaty z niego z oceną prawa stanowionego w państwach członkowskich w aspekcie sądownictwa. Polska i Węgry zablokowały prace nad budżetem domagając się rezygnacji z tego mechanizmu.

Zobacz także: Soros wzywa do ominięcia polsko-węgierskiego weta ws. budżetu UE

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Premierzy obu krajów, Mateusz Morawiecki i Viktor Orban, podpisali w czwartek deklarację. Podkreślili w niej, że wspólnym celem obu rządów jest „przeciwdziałanie powstaniu mechanizmu, który nie tylko nie wzmocni, ale wręcz podważy zasadę praworządności w Unii poprzez zdegradowanie jej do roli narzędzia politycznego”.

Zobacz także: Orban o wecie ws. unijnego budżetu: „Nie chcę iść na kompromis… chodzi o znalezienie rozwiązania”

wpolityce.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply