Ponad 46 proc. ankietowanych obawia się, że Polska może przestać być członkiem Unii Europejskiej. Z kolei 48,8 proc. zadeklarowało, że takich obaw nie ma – wynika z sondażu IBRiS dla Rzeczpospolitej (Rz). Ponad 23 proc. badanych deklaruje chęć opuszczenia UE.

Ankietowanym zadano pytanie, czy obawiają się, że Polska może przestać być członkiem UE. 46 proc. badanych odpowiedziało „raczej tak” lub „zdecydowanie tak”. Z kolei 48,8 proc. uczestników badania nie podziela takich obaw – podała Rz w poniedziałek. Podano także, że ponad 23 proc. badanych deklaruje chęć opuszczenia UE.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7549.32 PLN    (34.31%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Chęć opuszczenia Wspólnoty deklaruje 23,1 proc. badanych.

Medium przypomina, że w sondażu sprzed dziewięciu miesięcy obawy o opuszczenie UE były mniejsze: podzielało je 41,8 proc. respondentów, a 55 proc. deklarowało, że się takiego scenariusza nie obawia.

IBRiS zapytał też Polaków o motywacje, które mogą przyświecać politykom PiS, którzy wyrażają krytykę UE. Z sondażu wynika, że najgłębszy podział istnieje między wyborcami PiS i KO.

Zdaniem większości elektoratu KO, PiS chce polexitu (54 proc.). Przeciwnego zdania są wyborcy partii rządzącej (8 proc.).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Analiza elektoratów odpowiadających na to pytanie wskazuje, że największa panika jest po stronie opozycji, a przede wszystkim głosujących na KO” – badania skomentował prof. Jarosław Flis, socjolog z UJ. „Wyborcy PiS raczej takiego zagrożenia nie widzą” – dodał.

Zobacz także: Sondaż SW Research dla „Rz”: prawie 17 proc. Polaków chce wyjścia z Unii Europejskiej

rp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz