Według najnowszego sondażu największym poparciem nadal cieszy się Prawo i Sprawiedliwość, zaś poza trzema siłami politycznymi żadna inna nie przekracza progu wyborczego. Z kolei mniej niż 17% badanych widzi Ewę Kopacz na stanowisku premiera.

Na PiS oddanie głosu w wyborach parlamentarnych deklaruje 37,2% osób, zaś na Ruch Pawła Kukiza – 19,3%. Z kolei na PO chce głosować 25,8% badanych.

Przy takim rozkładzie głosów, PiS wprowadziłoby do Sejmu 208 posłów, PO – 144, a Ruch Kukiza – 108. W takim przypadku ewentualna koalicja PiS – Ruch Pawła Kukiza mogłaby samodzielnie utworzyć rząd.

Żadna z pozostałych partii nie przekroczyła w badaniu progu wyborczego. Najwyższe notowania uzyskała przy tym Nowoczesna.pl Ryszarda Petru (4,6%). Na dalszych miejscach znalazły się: PSL (4 %), KORWiN (3,8 %), SLD (3,5 %), Ruch Narodowy i Twój Ruch (po 0,9 %).

Według sondażu PO może liczyć na zwycięstwo tylko w czterech województwach: dolnośląskim, zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim. W pozostałych województwach zwycięstwo odnosi partia Jarosława Kaczyńskiego. Ruch Pawła Kukiza w trzech z nich (woj. podkarpackie, lubelskie i podlaskie) uplasował się na drugim miejscu.

Z kolei w rankingu osób, które Polacy widzieliby na stanowisku premiera prowadzi Beata Szydło (21,1%). Na drugim miejscu uplasował się Paweł Kukiz (17,5%), zaś obecna szefowa Rady Ministrów Ewa Kopacz zajęła trzecie miejsce (16,7%). Zdaniem 13,4 % badanych funkcję tę powinien sprawować Jarosław Kaczyński, 6,3% Grzegorz Schetyna, zaś 4,3% – Ryszard Petru. Co piąty badany nie potrafił wybrać żadnego polityka z listy, podając odpowiedź „inny”.

Sondaż został zrealizowany przez 18 największych dzienników regionalnych wchodzących w skład Polska Press Grupy we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej „Dobra Opinia”.

W opublikowanym wczoraj sondażu IBRiS dla Radia Zet również wskazano, że tylko trzy siły polityczne znalazły się w Sejmie.

Polskatimes.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply