W piątek związkowcy NSZZ “Solidarność” rozpoczęli protest przed siedzibą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przeciwko zamknięciu kopalni w Turowie. Na miejsce zostały ściągnięte wozy opancerzone i drut kolczasty.

Jak poinformował portal Tysol, w piątek związkowcy NSZZ “Solidarność” rozpoczęli protest przed siedzibą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przeciwko zamknięciu kopalni w Turowie. Na miejsce zostały ściągnięte wozy opancerzone i drut kolczasty.

“Odgrodzono się od nas drutem kolczastym jak od bydła, gdzie europejskie lewactwo mówiące, że ploty należy likwidować?” – mówił przed rozpoczęciem demonstracji szef Solidarności Piort Duda. “Jesteśmy tu jako reprezentacja całego kraju. W całej Polsce wspierają nas pracownicy. Mamy prawo we własnym kraju pracować i pilnować miejsc naszej pracy”.

Zobacz też: Kaczyński o płaceniu kar za Turów i Izbę Dyscyplinarną: „staramy się być elastyczni”

“Jak nas chcą zamknąć, to my zamykamy TSUE. Krajowy zjazd delegatów NSZZ Solidarność przez uprawnienia nadane przez przewodniczącego i komisję krajową podjął decyzję o zabezpieczeniu przez zamknięcie TSUE. Podjął tę decyzję jednoosobowo, bo krajowy zjazd delegatów dał takie pełnomocnictwo przewodniczącemu Piotrowi Dudzie” – powiedział w czwartek przewodniczący NSZZ Solidarność Kopalni Węgla Brunatnego Turów Wojciech Ilnicki agencja prasowej PAP.

Protestujący związkowcy chcą podczas protestów przekazać dwa dokumenty. Jeden to petycja wzywająca TSUE do przestrzegania unijnego prawa, a drugi to jednoosobowa decyzja zabezpieczająca o natychmiastowym zawieszeniu prac TSUE do czasu rozpatrzenia wniosku przez Krajowy Zjazd Delegatów co do legalności unijnego Trybunału – czytamy.

Zobacz też: Kopalnia Turów: TSUE: Polska ma płacić KE 500 tys. euro kary dziennie

Na protest w Luksemburgu udali się również przedstawiciele stowarzyszenia Marsz Niepodległości. “Jesteśmy w tej chwili na demonstracji Solidarności w Luksemburgu, przeciwko decyzjom Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej” – informował prezes stowarzyszenia, Robert Bąkiewicz. “Walczymy dzisiaj o polską suwerenność, o polską gospodarkę, o polską energetykę. Turów jest tylko początkiem, po Turowie będą kolejne elektrownie, kolejne kopalnie, będzie niszczona cała polska gospodarka”.

Zobacz też: „Czechów nie obsługujemy”. Bogatynia w obliczu sporu ws. kopalni Turów

Kresy.pl/Tysol

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply