Minister obrony Słowacji Jaroslav Naď poinformował, że Bratysława gotowa jest negocjować ewentualną dostawę samolotów MiG-29 na Ukrainę po zabezpieczeniu słowackiej przestrzeni powietrznej.

Jak informowaliśmy, polskie F-16 będą patrolować także słowackie niebo. „Mogę potwierdzić, że Polska para dyżurna F16 będzie prowadziła swoje dyżury także nad obszarem Słowacji” – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak na wspólnej konferencji prasowej z ministrem obrony Słowacji.

Słowacki minister obrony po rozmowach ze swoim polskim odpowiednikiem poinformował, że Polska jest gotowa do ochrony przestrzeni powietrznej Słowacji po uziemieniu myśliwców MiG-29.

„Rozmawialiśmy o tym kilkakrotnie z Polską i bardzo się cieszę, że minister potwierdził dziś, że jak tylko zostaną podjęte niezbędne działania legislacyjne, nad którymi od razu zaczniemy pracować, Polska będzie gotowa zadbać o bezpieczeństwo naszej przestrzeni powietrznej do czasu przybycia zamówionych przez nas samolotów F-16 ze Stanów Zjednoczonych” – powiedział Nad’.

Jednocześnie słowacki minister zwrócił uwagę na poważne problemy, jakie Słowacja ma z eksploatacją myśliwców MiG-29 związane m.in. z kwestiami technicznymi czy z dostępnością pilotów.

Naď powiedział, że jest gotów negocjować ewentualną dostawę samolotów MiG-29 na Ukrainę po zabezpieczeniu słowackiej przestrzeni powietrznej.

Błaszczak nazwał to „całkowicie naturalnym”, że polskie myśliwce F-16 rozszerzą swój zasięg także na słowackie niebo. Jak wyjaśnił, będą latać przede wszystkim z polskich baz.

Jak informowaliśmy, minister spraw wewnętrznych Słowacji w pierwszej połowie kwietnia dopuścił możliwość wysłania na Ukrainę słowackich myśliwców MiG-29.

Również Jaroslav Naď potwierdził wtedy, iż Słowacja toczy z Ukrainą rozmowy na temat sprzedaży haubic samobieżnych Zuzana. Nie wiadomo jeszcze, czy będzie to wersja Zuzany 2000 czy 2. Według słowackiego ministra obrony toczą się także rozmowy na temat możliwości naprawiania na terytorium Słowacji uszkodzonych ukraińskich wozów bojowych i czołgów.

Przypomnijmy, że wcześniej premier Eduard Heger potwierdził, że Słowacja przekazała Ukrainie system obrony powietrznej S-300. W zamian USA wyślą na Słowację kolejną baterię rakiet Patriot, która zostanie dołączona do systemu Patriot dostarczonego już przez Niemcy i Holandię. Słowackie S-300 pełnią już zadania bojowe na Ukrainie.

Kresy.pl /  domov.sme.sk

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply