Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping ma rzekomo wygłosić „pokojowe przemówienie” w rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie – poinformował w piątek Sky News.

Jak przekazała w piątek portal Sky News, powołując się na słowa ministra spraw zagranicznych Włoch Antonio Tajaniego, przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping ma rzekomo wygłosić „przemówienie pokojowe” w rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie.

Tajani dowiedział się tego od chińskiego dyplomaty Wanga Yi. Panowie spotkali się w czwartek w Rzymie.

Wcześniej, ambasador Chin przy Unii Europejskiej, Fu Cong, zakwestionował wezwanie Zachodu do pomocy Ukrainie w osiągnięciu „całkowitego zwycięstwa”. Miało to miejsce w środę, przed przybyciem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na unijny szczyt do Brukseli. „Szczerze mówiąc, jesteśmy dość zaniepokojeni możliwością eskalacji tego konfliktu. I nie uważamy, że jedynie dostarczanie broni faktycznie rozwiąże problem” – powiedział chiński dyplomata.

Jesteśmy dość zaniepokojeni tym, że ludzie mówią o osiągnięciu całkowitego zwycięstwa na polu bitwy. My uważamy, że właściwym miejscem byłby stół negocjacyjny” – oświadczył. Dodał, że „obawy obu stron w kwestii bezpieczeństwa”, zarówno Ukrainy, jak i Rosji, powinny zostać załatwione.

Czytaj także: Chiny liczą na rozejm między Rosją i Ukrainą

Według „Politico”, głównymi orędownikami koncepcji wspierania Ukrainy aż do jej „całkowitego zwycięstwa” są głównie kraje bałtyckie i państwa Europy Środkowej.

Fu skrytykował też UE za „erozję” jego zaangażowania na Tajwanie, ostrzegając „wyższych urzędników z instytucji unijnych”, by przestali odwiedzać wyspę.

Politico” zwraca też uwagę, że komentarze Fu na temat Ukrainy i Tajwanu pojawiły się w czasie, gdy chiński prezydent Xi Jinping planuje podróż do Moskwy.

Przeczytaj: Wizyta Miedwiediewa w Pekinie. Rozmawiał z Xi na temat Ukrainy

Zaledwie dzień po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę, Xi Jinping podkreślił, że konflikty interesów powinny być rozwiązywane z poszanowaniem suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich państw, co odnoszono wówczas do Ukrainy. Z drugiej strony Pekin nie przyjął, ani nie poparł żadnych sankcji przeciwko Rosji oraz zwiększył wymianę handlową, szczególnie skup rosyjskiej ropy po okazyjnej cenie.

Chińscy politycy, a szczególnie media, od miesięcy obciążają też winą za wybuch konfliktu USA, twierdząc, że Waszyngton dążył do rozszerzenia swoich wpływów na miękkim podbrzuszu Rosji za pomocą Ukrainy. Jednocześnie jednak Chińczycy nie zdecydowali się na udzielanie wysiłkowi zbrojnemu Rosjan wsparcia materiałowego, finansowanego, czy tym bardziej operacyjnego.

Czytaj także: WSJ: Chińskie firmy dostarczają Rosji części do sprzętu wojskowego używanego na Ukrainie

Zobacz: The Spectator: Chiny wpłynęły na USA, blokując wysłanie polskich MiG-29 na Ukrainę

Kresy.pl/Sky News

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Dlaczego w tekście użyto słowo “rzekomo” – czy tak powiedział włoski minister? Dlaczego “pokojowe przemówienie” wzięto w cudzysłów? Czy nie można było wątpliwości piszącego zapisać w inny sposób, mniej obraźliwy dla Chin? Trochu kultury, jak mawiał dowódca kompanii, gdy byłem w wojsku za komuny.