Chiński przywódca Xi Jinping podczas spotkania z Dmitrijem Miedwiediewem opowiedział się za „politycznym uregulowaniem kryzysu ukraińskiego”.

W środę wizytę w Pekinie złożył Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Rosji i wiceprzewodniczący rosyjskiej rady bezpieczeństwa, a zarazem szef prokremlowskiej partii Jedna Rosja. Przyjął go prezydent Chin, Xi Jinping.

Według oficjalnego oświadczenia strony rosyjskiej, partii Jedna Rosja, obaj politycy jednomyślnie chwalili relacje rosyjsko-chińskie i wymienili się poglądami na szereg kwestii. Uzgodnili też dalszą współpracę między Jedną Rosją, a Komunistyczną Partią Chin.

Jak podano, rozmowa dotyczyła także „ważnych spraw międzynarodowych”, w tym także sytuacji „w strefie posowieckiej” i wokół Ukrainy.

Miedwiediew poinformował po spotkaniu, że podczas rozmowy o sprawach międzynarodowych jednym z tematów był również konflikt na Ukrainie. Nie rozwinął jednak tego wątku.

„Omówiliśmy współpracę dwustronną, jako część naszej strategicznej współpracy z Chinami we wszystkich sferach, w tym oczywiście gospodarczej, jak również współpracę między przemysłami” – oświadczył wiceprzewodniczący rosyjskiej rady bezpieczeństwa. Same rozmowy z Xi określił jako „bardzo pożyteczne”.

Chińska agencja Xinhua podała, że Miedwiediew przekonywał, iż Rosja jest skłonna do rozwiązania „kryzysu ukraińskiego” poprzez negocjacje pokojowe.

Przeczytaj: Chiny liczą na rozejm między Rosją i Ukrainą

Według relacji rosyjskiej agencji TASS, powołującej się na chińską telewizję państwową, Xi podczas spotkania z Miedwiediewem opowiedział się za „politycznym uregulowaniem kryzysu ukraińskiego”.

– Chiny zajmują obiektywne i uczciwe stanowisko w sprawie kryzysu ukraińskiego. Mam nadzieję, że zainteresowane strony wykażą się powściągliwością i rozpoczną wszechstronny dialog oraz wyeliminują wzajemne obawy dotyczące bezpieczeństwa w drodze środków politycznychpodkreślił przywódca Chin.

Zaznaczył też, że Pekin zamierza aktywnie przyczynić się do przywrócenia pokoju między Rosją a Ukrainą. Dodał, że w tej sprawie Chiny prowadzą politykę i podejmują decyzje na podstawie własnego zrozumienia sytuacji.

Czytaj także: MSZ Chin: Rosja jest gotowa do wznowienia negocjacji z Ukrainą i USA

Podczas spotkania chiński przywódca podkreślił też znaczeniestrategicznej koordynacji” pomiędzy Chinami a Rosją. Wyraził chęć do wzmacniania relacji z Rosją oraz wspólnego promowania „rozwoju globalnego zarządzania w bardziej sprawiedliwym i rozsądnym kierunku”.

Czytaj także: The Spectator: Chiny wpłynęły na USA, blokując wysłanie polskich MiG-29 na Ukrainę

Jak pisaliśmy, parę dni temu Ministerstwo Obrony Rosji podało informację, że jeszcze w grudniu podlegające mu siły będą ćwiczyć wspólnie z Chińską Armią Ludowo-Wyzwoleńczą. Rosja i Chiny przeprowadzą wspólne ćwiczenia, nazwane Naval Interaction-2022, na Morzu Wschodniochińskim w dniach 21-27 grudnia. W roku bieżącym Chiny i Rosja przeprowadziły już wspólne ćwiczenia bombowców strategicznych.

Tass / Xinhua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply