Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że sojusznicy, pomimo stanowiska politycznego Węgier, Słowacji i Holandii będą wspierać Ukrainę.

Portal Political Lore przytoczył we wtorek odpowiedź sekretarza generalnego NATO na pytanie dziennikarza, czy można powiedzieć, że pomoc dla Ukrainy wygasa, czy też jest taka sama jak wcześniej, biorąc pod uwagę zmianę retoryki Słowacji, Holandii i Węgier. Stwierdził on, że od 2014 roku “widzieliśmy, jak kluczowy jest czas dostarczenia pomocy. Zaobserwowałem, że należy ją zwiększyć, podobnie jak tempo udzielania”.

Jak zapewnił Stoltenberg – “Jednak fakt, że członkowie NATO dostarczają zaawansowane rakiety, systemy obrony powietrznej, nowoczesne czołgi bojowe – to wszystko przykłady znaczącej wsparcia […] Ukrainie udzielana jest pomoc, ponieważ leży to w naszym interesie bezpieczeństwa. Jestem przekonany, że sojusznicy NATO będą nadal zapewniać Ukrainie znaczące i znaczące wsparcie”.

Jako przykłady determinacji państw członkowskich NATO w tym względzie Stoltenberg podał, że Niemcy i Holandia ogłosiły niedawno gotowość przekazania Uukrainie 10 miliardów dolarów. Ze strony państw NATO przekazane też mają zostać dodatkowe systemy obrony przeciwpowietrznej. Sekretarz generalny NATO przypomniał też, że w Rumunii utworzono ośrodek szkoleniowy dla ukraińskich pilotów, gdzie szkolą się oni do pilotażu myśliwców F-16.

Na Ukrainie rośnie zaniepokojenie w związku z wyczerpywaniem się ostatniej transzy pomocy od czołowego protektora tego kraju Stanów Zjednoczonych. O wyczerpywaniu się dotychczas zatwierdzonych dla Kijowa zasobów powiedział w poniedziałek doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

W połowie listopada Senat USA zatwierdził jedynie tymczasowy budżet państwa. Prowizorium budżetowe nie objęło środków na wsparcie dla Ukrainy. Wcześniej Pod koniec września Waszyngton ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, o łącznej wartości 325 mln dol., zawiera dodatkową amunicję, w tym dla systemów obrony powietrznej, a także amunicję kasetową.

Portal Ukraińska Prawda podał, że w czasie niedawnego spotkania naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerija Załużnego z amerykańskim sekretarzem obrony Lloydem Austinem, ten pierwszy przekazał, że Ukraina potrzebuje 17 mln pocisków, a restytucja terytorium wymagać będzie 350-400 mld. dol.

politicallore.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply