Sejm przyjął ustawę ograniczającą, a w praktyce likwidującą ulgę abolicyjną. To oznacza, że Polacy uzyskujący dochody za granicą, zobowiązani będą do zapłaty wyższego podatku za przyszły rok.

W ostatnim czasie w Sejmie procedowane są istotne zmiany podatkowe. Portal Bankier.pl zwraca uwagę, że są wśród nich przepisy wyraźnie ograniczające ulgę abolicyjną. Polacy uzyskujący dochody za granicą, będą zobowiązani do zapłaty wyższego podatku za 2021 r. Zdaniem portalu, wprowadzane zmiany są tak znaczące, że w praktyce oznaczają likwidację ulgi abolicyjnej. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać już od Nowego Roku, czyli od 1 stycznia 2021 r.

Jak podano, przepisy przyjęte przez Sejm dotkną tzw. polskich rezydentów podatkowych, czyli osób fizycznych mających miejsce zamieszkania w Polsce i spełniające jeden z następujących warunków: posiadanie na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub przebywanie na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

 

Na nowych zasadach rozliczyć będzie trzeba dochody za 2021 rok m.in. z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Norwegii, Danii, Austrii i Kanady. Ponadto, dotyczy to także dochodów z Finlandii, Izraela, Japonii, Litwy, Australii, Nowej Zelandii, Słowacji, Belgii i Słowenii.

Dotyczy to państw, z którymi Polska ma podpisane wciąż niekorzystne dla podatników umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, których konstrukcja umożliwia płacenie podatku w kraju zarobku, a od nadwyżki – dodatkowo w Polsce, zgodnie z polskimi stawkami podatkowymi.

Według przyjętych przez Sejm przepisów, zostanie wprowadzona kwota wolna od podatku w wysokości 8000 zł. To znaczące ograniczenie ulgi abolicyjnej, gdyż w wielu państwach kwota wolna od podatku jest dużo wyższa. Przez przyjęte przez Sejm przepisy odliczeniu podlegać będzie jedynie 1360 zł. Bankier.pl zaznacza, że z tego względu wiele osób nie skorzysta z ulgi.

Resort finansów jest zdania, że ulga abolicyjna nie realizuje polityki podatkowej w zakresie eliminowania podwójnego opodatkowania dochodów, a ponadto, że nie zachęca do osiągania dochodów w Polsce. Wiceminister finansów Jan Sarnowski powiedział, że w efekcie źle skonstruowanych podatków, Polacy nie płacili ich ani w miejscu pracy, ani w miejscu zamieszkania.

„Teraz ulga abolicyjna przestanie praktycznie obowiązywać, a osoby pracujące za granicą, które są polskimi rezydentami (mają w Polsce ośrodek interesów życiowych), zapłacą dużo wyższy PIT” – pisze Bankier.pl.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Z kolei według „Strefy Biznesu”, podatnicy, których dotkną nowe przepisy, będą musieli zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych PIT według polskiej tabeli podatkowej. Ponieważ jednak większość z nich uzyskuje dochody wyższe niż około 20 tys. euro, to część z nich obejmie stawka 38 proc., czyli dużo wyższa niż np. w Holandii, Austrii czy USA. To jedne z krajów, z którymi Polska ma podpisane umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z zastosowaniem metody odliczenia proporcjonalnego.

Ustawa trafi do Senatu, ale zdaniem komentatorów nawet w przypadku odrzucenia jej przez senatorów, w obecnej sytuacji politycznej i tak zostanie ponownie przegłosowana w Sejmie.

Wcześniej w tym miesiącu, jak pisaliśmy, o sprawie mówili posłowie Konfederacji. Krzysztof Bosak wymieniał jego zdaniem „niekorzystne, niebezpieczne i niespodziewane” zmiany podatkowe, które rząd Mateusza Morawieckiego zaproponował w Sejmie, czyli ograniczenie ulgi abolicyjnej oraz podwójne opodatkowanie spółek komandytowych. Na forum parlamentu posłowie Konfederacji alarmowali, że proponując w nowelizacji ustawy o podatku dochodowym ograniczenie ulgi abolicyjnej, rząd szykuje kolejną falę emigracji z Polski. Ich zdaniem ograniczenie ulgi sprawi, że Polacy, którzy teraz mieszkają w Polsce a pracują za granicą, wyemigrują na stałe z naszego kraju. Nasz portal o sprawie ulgi abolicyjnej i możliwego podwójnego opodatkowania dla Polaków zarabiających za granicą pisał przed trzema laty.

Bankier.pl / businessinsider.com.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply