Węgry wprowadzają szczegółową kontrolę jakości ukraińskiego zboża dostarczanego na wewnętrzny rynek kraju. Dopuszczone zostanie tylko to ziarno, które spełnia normy UE. “Nie pozwolimy, aby węgierscy rolnicy byli w niekorzystnej sytuacji z powodu nieprawidłowego działania korytarzy solidarności” – oświadczył węgierski minister rolnictwa Istvan Nagy, cytowany przez portal Daily News Hungary.

Węgierski minister rolnictwa Istvan Nagy oświadczył w poniedziałek, że kraj podda ukraińskie zboże przeznaczone na rynki węgierskie „ścisłym kontrolom”, aby zapewnić przestrzeganie „wszystkich przepisów dotyczących bezpieczeństwa żywności”. Chodzi o wymogi takie same, jak dla zboża uprawianego w Unii Europejskiej.

Nagy zadeklarował, że Węgry zaoferują wszelką możliwą pomoc, aby ukraińskie zboże dotarło do „pierwotnego miejsca przeznaczenia”: konsumentów w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Przypomniał, że Węgry wraz z Polską, Czechami, Słowacją, Rumunią i Bułgarią zwróciły się do Komisji Europejskiej o podjęcie natychmiastowych działań w celu ograniczenia importu ukraińskiego zboża, które obniża ceny na lokalnych rynkach. Wyraził opinię, że “Bruksela nie słucha głosu europejskich rolników”.

“Nie pozwolimy, aby węgierscy rolnicy byli w niekorzystnej sytuacji z powodu nieprawidłowego działania korytarzy solidarności” – oświadczył.

Import taniego zboża z Ukrainy szkodzi rolnictwu m.in. w Polsce. Wywoływało to wielokrotne protesty rolników.

Niemiecki dziennik Die Welt zwracał uwagę pod koniec stycznia, że Unia Europejska otworzyła granice dla ukraińskich rolników, którzy teraz mogą łatwiej wwozić zboże do UE. Stamtąd na światowe rynki, co “psuje biznes rolnikom w Polsce i Rumunii“.

Zobacz także: Rolników nie dopuszczono do głosu. Chodziło o ukraińskie zboże

Tymczasem jeszcze w grudniu wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk oświadczył, że rozumie obawy rolników w związku z napływem ukraińskiego zboża, ale podkreślił, że „mamy pewne obowiązki pomocowe wobec Ukrainy”.

Od 1 czerwca 2022 roku ukraińscy rolnicy mogą bez żadnych ograniczeń celnych i pozataryfowych wwozić zboże do UE w ramach tzw. korytarzy solidarnościowych. Mechanizm ten miał umożliwić Ukraińcom eksport zboża na rynki całego świata ratując zarówno ich sytauację ekonomiczną, jak i sytuację żywnościową w krajach globalnego Południa uzależnionych od importu żywności. Rząd Prawa i Sprawiedliwości był zdecydowanym zwolennikiem tego rozwiązania.

Decyzję w tej sprawie Unia Europejska podjęła w czasie, gdy Rosjanie blokowali jeszcze cały ukraiński eksport przez Morze Czarne. Jednak jeszcze w lipcu Rosja, Turcja i ONZ oraz równolegle Ukraina, Turcja i ONZ zawarły pakiet porozumień umożliwiających kontrolowany wywóz ukraińskich zbóż właśnie przez ten akwen. Porozumienia są realizowane. Według danych od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji do grudnia Ukraińcy zdołali wyeksportować przez swoje trzy czarnomorskie porty 14 138 997 ton zbóż.

dailynewshungary.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply