O zamiarze wprowadzenia wspólnej kontroli celnej z Polską poinformował na nagraniu wideo prezydent Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że "jedność Ukraińców i Polaków jest czymś stałym, czego nikt nie złamie”.

W niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił "historyczną decyzję” o ustanowieniu wspólnej kontroli celnej z Polską.

„Znaleziono rozwiązanie, które zrewolucjonizuje porządek na naszej granicy. Wprowadzamy wspólną kontrolę celną z Polską. To znacznie przyspieszy procedury graniczne. Wyeliminuje większość zagrożeń korupcyjnych. Ale jest to również początek naszej integracji ze wspólną przestrzenią celną Unii Europejskiej” – powiedział Zełenski.

Rosji zaczyna brakować dronów rozpoznawczych - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony. Ma to związek z dużym poziomem strat i ograniczonymi wskutek sankcji możliwościami produkcyjnymi.

Rosja usiłowała wykorzystywać na Ukrainie drony do rozpoznawania celów, lecz ze względu na duży poziom strat i ograniczone z powodu sankcji krajowe możliwości produkcyjne zaczyna jej ich brakować - napisano w sobotnim komunikacie brytyjskiego resortu obrony. Zaznaczono, że w wojnie rosyjsko-ukraińskiej bezzałogowe statki powietrzne (UAV) odgrywają kluczową rolę dla obu stron, lecz poziom ich strat jest wysoki.

"Rosja próbowała wdrożyć dopracowaną w Syrii koncepcję 'uderzenia rozpoznawczego', wykorzystania rozpoznawczych UAV do identyfikacji celów, które mają być zaatakowane przez odrzutowce bojowe lub artylerię. Rosja prawdopodobnie doświadcza niedoboru odpowiednich do tego zadania rozpoznawczych UAV, co jest spotęgowane ograniczeniami w krajowych zdolnościach produkcyjnych, wynikającymi z sankcji" - wskazano.

W piątek operator ogólnoeuropejskiej giełdy energii elektrycznej Nord Pool podjął decyzję o zawieszeniu obrotu rosyjską energią elektryczną w spółkach grupy Inter RAO, które są jedynymi importerami energii elektrycznej z Rosji do krajów bałtyckich. Od niedzieli rosyjska energia elektryczna nie jest już importowana na Litwę, podobnie jak gaz i ropa.

„Zawieszenie handlu energią elektryczną z Rosją nie wpłynie na litewski system przesyłu energii elektrycznej i jego niezawodność. Potrzeby energetyczne kraju będą zaspokajane przez lokalne elektrownie oraz import od partnerów strategicznych – krajów Unii Europejskiej poprzez istniejące połączenia ze Szwecją, Polską i Łotwą – mówi Rokas Masiulis, Dyrektor Generalny Litgrid, litewskiego operatora systemu przesyłowego energii elektrycznej.

W 2021 roku import energii elektrycznej z Rosji stanowił 17 proc. całkowitego importu energii elektrycznej na Litwę i pokrywał 16 proc. całkowitego zużycia energii elektrycznej w kraju.

Jak poinformował portal Daily Mail w Centralnym Instytucie Aerohydrodynamiki Żukowskiego w obwodzie moskiewskim wybuchł pożar. Placówka zajmuje się badaniami nad rosyjskimi samolotami bojowymi. (więcej…)

Jak co roku Komisja Europejska opublikowała tablicę wyników wymiaru sprawiedliwości. Ma w ilościowy i porównywalny sposób pokazywać sytuację systemów wymiaru sprawiedliwości w 27 państwach Unii Europejskiej.

Skuteczność sądownictwa mierzona jest w tym przypadku przede wszystkim długością postępowania.

Francja rozmieściła w Rumunii system obrony ziemia-powietrze SAMP/T Mamba. Obsługuje go stu żołnierzy.

O rozmieszczeniu systemu poinformował w czwartek francuski sztab generalny.  „Wdrażany przez stu żołnierzy system ziemia-powietrze średniego zasięgu Mamba (…) może zapewnić siłom operującym w rejonie kopułę ochronną” – wskazało w oświadczeniu francuskie dowództwo.

Pułkownik Pascal Ianni, rzecznik sztabu generalnego, wyjaśnił w czwartek podczas briefingu prasowego, że system Mamba „jest przeznaczony przede wszystkim do ochrony bazy lotniczej NATO”, która gości kilka tysięcy żołnierzy. "To jego pierwsze zadanie" – podkreślał. W tym celu Mambę połączono z rumuńskim systemem obronnym, który z kolei podłączony jest do systemu obrony powietrznej NATO.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 77 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
10%