Szyicki ruch Huthi chwali się zestrzelił jeden z saudyjskich samolotów F-16 biorących udział w takach na ich oddziały.

Cytując miejscowe źródła irańska PressTV twierdzi, że Huthi zestrzelili saudyjski myśliwiec nad miastem Bilad al-Rus, położonym w zachodniej części stołecznej prowincji Sana. Jest ona od roku kontrolowana przez ten szyicki ruch oraz sprzymierzone z nimi oddziały jemeńskiej armii lojalne wobec obalonego w 2012 r. dktatora Ali Abdullaha Saliha. To dzięki nim Huthi posiadają także broń przeciwlotniczą i są zdolni do jej użycia. Irańska telewizja zaprezentowała sporządzone przez nich nagranie na któym prezentują szczątki jakiegoś samolotu trudno jednak na tej podstawie jednoznacznie zweryfikować ich komunikat.

Huthi, reprezentujący szyickich zajdytów przez lata dyskryminowanych przez sunnicką większość, podjęli ofensywę ze swojej rodzimej prowincji Saada na południe kraju, zajęli stolicę i niemal cały kraj usuwając prezydenta i rozwiązując parlament. Obalony przez nich prezydent Abd Rabbuh Mansur Hadi schronił się w Arabii Saudyjskiej, która w marcu rozpoczęła naloty na terytorium Jemenu. Dzięki tej kampanii powietrznej i lądowej interwencji oddziałów Zjednoczonych Emiratów Arabskich w lecie obozowi Mansura Hadiego udało się odzyskać kontrolę nad częścią południowej prowincji Aden.

presstv.ir/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz