Media: były prezydent Jemenu Salih został zabity

Były prezydent Jemenu Ali Abd Allah Salih nie żyje – podają media powołując się na obie strony jemeńskiego konfliktu.

Jemeńscy rebelianci z ruchu Huthi ogłosili, ze były prezydent Jemenu Ali Abd Allah Salih nie żyje – podała w poniedziałek agencja dpa powołując się na związaną z Huthi telewizją Al Masirah.

Minister spraw wewnętrznych ogłasza koniec kryzysu związanego ze zdradą milicji i zabicie jej lidera oraz wielu jej członków – miała podać jemeńska telewizja. Według dpa w mediach społecznościowych pojawiły się niezweryfikowane zdjęcia i filmy mające pokazywać ciało Saliha.

Śmierć Saliha miały potwierdzić także źródła w jego partii. Jak podaje agencja Reutera powołując się na telewizję Al Arabija, miał on zostać zabity przez snajpera.

Jak podaje Reuters, w stolicy Jemenu Sanie od 6 dni trwają ciężkie walki pomiędzy stronnikami Saliha a siłami Huthi. Według Międzynarodowego Czerwonego Krzyża zginęło w nich co najmniej 125 osób a 238 zostało rannych. W niedzielę Salih formalnie anulował swój sojusz z Huthi i zapowiedział wzmożenie walki. Przed zabiciem byłego prezydenta media podawały, że w poniedziałek doszło do wysadzenia domu Saliha w Sanie przez siły Huthi.

Wojna w Jemenie

Po obaleniu wieloletniego autokratycznego przywódcy Jemenu, Ali Abdullaha Saliha, ruch dyskryminowanych dotąd szyitów-zajdytów Ansarullah, określany też, od nazwiska klanu przywódców, Huthi, pod koniec 2011 roku podjął ofensywne działania zbrojne. Wobec faktycznego krachu jemeńskiej państwowości pod koniec 2014 roku Huthi przejęli władzę nad stolicą Jemenu Saną i rozwiązali dotychczasowe władze. Prezydent Abd Rabbuh Mansur Hadi w 2015 roku został wzięty w areszt domowy przez szyitów. Uwolniony, uciekł do Adenu – metropolii na południu kraju, a następnie do Arabii Saudyjskiej. Tam przekonywał Saudyjczyków do interwencji zbrojnej. Ci skorzystali z okazji, gdyż Huthi są sojusznikiem ich czołowego rywala w regionie – Iranu.

26 marca 2015 roku Arabia Saudyjska wraz z sojusznikami rozpoczęła zmasowane naloty na Jemen. Od początku interwencji zginęło już 12 tys. ludzi, w większości cywilów. 40 tys. ludzi zostało rannych. W Jemenie doszło także do klęski głodu i epidemii cholery. Do 21 maja odnotowano 29 300 chorych, w tym 319 ofiar śmiertelnych.

Przypomnijmy, że Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję w sprawie sytuacji w Jemenie, w której wezwał m.in. do nałożenia na Arabię Saudyjską embarga na dostawy broni w związku z działaniami sił zbrojnych tego kraju w Jemenie.

Kresy.pl / dpa / Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply