Samoloty A-10 na polskim niebie? [+VIDEO / +FOTO]

Istnieje możliwość, że samoloty A-10, słynne amerykańskie „niszczyciele czołgów”, które 10 lutego przybyły do Niemiec zostaną skierowane do jednej z polskich baz powietrznych.

Niedawno 12 samolotów bliskiego wsparcia A-10 Thunderbolt, należących do Sił Powietrznych USA, przybyło do bazy lotniczej w niemieckim Spangdahlem. Są to maszyny należące do 335. Skrzydła Myśliwskiego USAF z bazy Davis-Monthan w Arizonie. Zostały one skierowane do Europy w ramach pierwszej tury tzw. Theater Security Package (TSP).

Według informacji przekazanej niemieckim mediom przez kapitana US Navy Grega Hicksa, rzecznika Dowództwa USA w Europie, po postoju w Niemczech A-10 mają zostać skierowane do jednego z krajów „Europy Wschodniej”.Potwierdził to również rzecznik USAF, ppłk. Christopher Karns. Według niektórych przypuszczeń może tu chodzić o bazę w Polsce.

W ramach operacji Atlantic Resolve pewne elementy amerykańskiej armii zostały rozlokowane w Polsce. Dotyczy to m.in. wozów bojowych Stryker, biorących częściowo udział w ćwiczeniach polskiej armii na poligonie w Drawsku Pomorskim. Oficjalnie planowana 6-miesięczna obecność samolotów A-10 jest związana z umożliwieniem wspólnych ćwiczeń w ramach NATO. Z drugiej strony, ma to być zaznaczenie większej obecności USA w regionie. Tym bardziej, że ta tura TSP nie będzie jedyną, lecz w założeniu mają po niej nastąpić kolejne.

Samoloty A-10 odgrywały istotną rolę w planach na wypadek konfliktu z Sowietami w Europie w okresie Zimnej Wojny. Ostatnio zwracano uwagę, że ze względu na rozwój rosyjskich systemów obrony powietrznej, użycie samolotów A-10 bez uprzedniego zdobycia przewagi w powietrzu może być dość trudne i ryzykowne. Maszyny te, pomimo upływu czasu (konstrukcja pochodzi z lat 70. XX wieku, zaś w 1984 roku zakończono ich produkcję) udowodniły swoją przydatność podczas operacji w Afganistanie i w Iraku, choć zdaniem części krytyków stanowiły one w pewnym stopniu zagrożenie także dla własnych wojsk lądowych.

A-10C z bazy Davis-Monthan w Arizonie. Fot. wikimedia.org

A-10 w pełnym uzbrojeniu. Fot. Wikimedia.org

Słynna armata automatyczna systemu Gatlinga GAU 8 Avenger kal. 30 mm. Podstawowe i charakterystyczne uzbrojenie A-10. Fot. Wikimedia.org

A-10 strzelający z działka kal. 30mm. Fot. Wikimedia.org

Prezentacja A-10 podczas ćwiczeń. Youtube,com

Dziennikzbrojny.pl / theaviatonist.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply