Dziennik “Rzeczpospolita”, należący do spółki, której udziałowcem jest m.in. George Soros, nawoływał w swoim artykule do porzucenia złotówki.
Piotr Skwirowski w swoim piątkowym komentarzu na łamach „Rzeczpospolitej” przekonuje, że istnieje potrzeba powrotu do rozmów o przyjęciu euro w Polsce. Jego zdaniem, realizacja kryteriów umożliwiających wprowadzenie tej waluty wiązałaby się z uzdrowieniem finansów publicznych. Zdaniem Skwirowskiego, dodatkowym argumentem za przystąpieniem Polski do strefy euro jest sytuacja geopolityczna w regionie, w tym wojna w Ukrainie.
Powołując się na badanie Eurobarometru hazeta zwraca uwagę, że rekordowe 74% mieszkańców Unii Europejskiej i 81% obywateli strefy euro popiera wspólną walutę.
Główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu Janusz Jankowiak, cytowany w tekście, przekonywał: “pozostanie poza obszarem wspólnego europejskiego pieniądza wcale nie zwiększa autonomii krajowej polityki gospodarczej czy monetarnej i nie gwarantuje ekonomicznego bezpieczeństwa w razie wstrząsów zewnętrznych”. Autor tekstu nie zamieścił jednak przykładów na poparcie tej tezy.
Według głównego ekonomisty banku Credit Agricole Polska Jakuba Borowskiego “wojna i wzrost ryzyka geopolitycznego w naszym regionie to dodatkowy argument za tym, by euro w Polsce wprowadzić”. Dodał on jednak, że jest to odległa perspektywa, gdyż “nie jest to dobry moment na przyjęcie euro”.
Przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich twierdzi jednak, że Polska nie spełnia nawet jednego kryteria umożliwiającego wejście do strefy euro.
Zapytany przez Rzeczpospolitą o opinię, Marcin Mrowiec z z Grant Thornton ostrzegał: “Powinniśmy spełnić kryteria przyjęcia wspólnej waluty, bo stabilne ceny, niski deficyt i dług to miary zdrowych finansów publicznych, natomiast przyjęcie wspólnej waluty nie dawałoby nam tyle korzyści gospodarczych, aby na sztywno wiązać się z walutą europejską”.
Holenderska spółka Pluralis, której udziałowcem jest m.in. George Soros, dokupiła w 2023 roku 13,43 proc. akcji Gremi Media zwiększając swój łączny udział do 52,05 proc. Gremi Media S.A. jest jedną z wiodących grup medialnych w Polsce, wydawcą dzienników Rzeczpospolita (która jest najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce wg Instytutu Monitorowania Mediów), Parkiet i Sport, miesięcznika Uważam Rze Historia oraz serwisów internetowych rp.pl, tv.rp.pl, parkiet.com, sportdziennik.com, historia.uwazamrze.pl.
Pluralis należy do funduszu Media Development Investment Fund (MDIF), belgijskiej firmy medialnej Mediahuis i King Baudouin Foundation. „Pluralis jest wspierany przez konsorcjum prestiżowych europejskich firm medialnych, fundacji i wpływowych inwestorów zaangażowanych w pluralistyczne media informacyjne. Pluralis łączy swój kapitał inwestycyjny ze światowej klasy wiedzą medialną swoich udziałowców. Jako inwestor w najwyższej jakości spółki medialne, niezależnie od orientacji redakcyjnej, Pluralis nie angażuje się w podejmowanie decyzji redakcyjnych firmy” – zapewniano w komunikacie ogłaszającym transakcję z przełomu 2021 i 2022 roku.
Media Development Investment Fund jest wspierany finansowo przez kontrowersyjnego miliardera George’a Sorosa. W połowie 2016 roku spółka MDIF Media Holdings zainwestowała w Agorę – kupiła 5,35 mln akcji stanowiących 11,22 proc. kapitału zakładowego spółki i dających 8,26 proc. głosów na jej walnym zgromadzeniu. Walory zostały sprzedane między innymi przez fundusze emerytalne PTE PZU, Nationale Nederlanden PTE i Aegon PTE.
Kresy.pl/Rzeczpospolita
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!