Rząd nie ma planów przywrócenia obostrzeń w związku z epidemią, kluczem jest zapewnienie opieki zarażonym – oświadczył we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Podkreślił też, że nie ma w tym momencie rekomendacji resortu zdrowia do PKW ws. wyłącznie korespondencyjnego głosowania w niektórych częściach Polski.

Rzecznik rządu Piotr Müller został we wtorek zapytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia, czy rząd planuje powrót do obostrzeń w związku ze wzrostem zakażeń w niektórych częściach kraju, m.in. na Śląsku i w Łodzi. Zapewnił, że “w tej chwili takich planów nie ma” – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP). Dodał, że nie ma w tym momencie rekomendacji resortu zdrowia do PKW ws. wyłącznie korespondencyjnego głosowania w niektórych częściach Polski.

“Pamiętajmy o tym, że kluczem w walce z epidemią jest to, czy w przypadku osób zarażonych możemy podjąć odpowiednią opiekę wobec tych osób, (…) czy jest odpowiednia liczba łóżek zakaźnych oraz respiratorów, jeżeli chodzi o te cięższe przypadki. I na tę chwilę liczba respiratorów oraz liczba łóżek zakaźnych jest na wystarczającym poziomie, sięga poziomu 80-90 procent” – powiedział.

Wyraził opinię, że aktualna sytuacja jest bezpieczna. “Nawet jeżeli pojawią się nowe zakażenia, to przede wszystkim bardzo szybko są identyfikowane te osoby i poddawane albo kwarantannie, albo izolacji, a te, które potrzebują, poddawane są dodatkowej opiece medycznej” – dodał.

Pytany o ewentualną potrzebę skierowania “wezwania do obywateli, żeby nie czuć się zbyt pewnie” podkreślił, że w miejscach gdzie przebywa dużo osób z różnych stron kraju, konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności, m.in. zakrywanie nosa i ust, a także np. dezynfekcja miejsc w restauracjach.

Rzecznik rządu został także zapytany, czy jest brane pod uwagę przeprowadzenie wyłącznie głosowania korespondencyjnego w niektórych częściach Polski, w przypadku których sytuacja epidemiczna nie jest bezpieczna.  “W tej chwili nie ma jeszcze takiej rekomendacji” – odpowiedział.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

“Jest jeszcze jakiś czas, kilkanaście dni do wyborów, w związku z tym tę sytuację należy oceniać na kilka dni przed wyborami, tak, aby można było przygotować odpowiednio pakiet wyborczy. (…) Natomiast w tej chwili jeszcze rekomendacji takiej do PKW, (…) minister zdrowia nie przedstawił” – dodał.

Zobacz także: Szumowski: Rozważany jest powrót do obostrzeń. “Polacy w ogóle już zapomnieli, że mamy epidemię”

pap / wnp.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply