Krzysztof Łapiński, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy twierdzi, że gratulacji dla Władimira Putina od innych przywódców państw „nie było za wiele”, a sam prezydent najpewniej wstrzyma się z tym do czasu zaprzysiężenia rosyjskiego przywódcy.

W programie „Gość Wydarzeń” na antenie Polsat News, rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński skomentował informacje o tym, że Andrzej Duda nie pojawi się na uroczystości inauguracji tegorocznych mistrzostwa świata w piłce nożnej w Rosji.

Łapiński tłumaczył, że nieobecność prezydenta Andrzeja Dudy na inauguracji Mundialu „to forma zasygnalizowania, że niekoniecznie wszystko w relacjach Rosji ze światem zewnętrznym jest ok”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rzecznik prezydenta był też pytany o to, kiedy prezydent złoży gratulacje Władimirowi Putinowi. –W zasadzie takie gratulacje można było złożyć nawet tydzień albo dwa przed wyborami, bo wynik był wiadomy – odparł Łapiński. – Mówiąc serio, pewnie prezydent poczeka do momentu oficjalnego zaprzysiężenia prezydenta i to też jest moment, kiedy można taki list wysłać.

– To nie jest powiedziane, że tylko w dzień po wyborach, ale można także w innej sytuacji – dodał Łapiński. – Zdaje się, że tych gratulacji nie było za wiele. Donald Tusk chyba też nie pogratulował.

Przeczytaj: Trump pogratulował Putinowi i wyraził chęć spotkania się z nim

Rzecznik prezydenta zaznaczył też, że kwestia składania gratulacji to suwerenna decyzja każdego z przywódców państw, a Andrzej Duda prawdopodobnie „wykorzysta ten drugi moment”.

Jak pisaliśmy, w poniedziałek gratulacje podczas rozmów telefonicznych złożyli Putinowi m.in. prezydent Chin Xi Jinping, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Angela Merkel czy premier Japonii Shinzo Abe. We wtorek uczynił to także prezydent USA Donald Trump.

We wtorkowej rozmowie na antenie RMF FM szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że Andrzej Duda nie wyśle gratulacji Władimirowi Putinowi w związku z wynikami głosowania w wyborach prezydenckich w Rosji.

– Prezydent uważa, że to nie jest dobry moment na gratulacje – powiedział Szczerski. – Tym bardziej zresztą, że Polska w tych wyborach nie startowała, a zwykle gratulacje wysyłają ci, którzy przegrają wybory – dodał. – Nie wykluczam, że prezydent wyśle gratulacje formalne, dyplomatyczne, kurtuazyjne w momencie objęcia urzędu na kolejna kadencję przez prezydenta Putina. Ponadto, Szczerski poinformował, że Andrzej Duda nie weźmie udziału w inauguracji piłkarskich mistrzostw świata w Rosji.

Poza Polską, także Litwa ogłasza, że jej prezydent nie będzie składać gratulacji Putinowi. We wtorek poinformowało o tym biuro Dalii Grybauskaite:

– Dopóki Rosja nie zacznie przestrzegać zasad prawa międzynarodowego i szanować praw i interesów innych państw, wstrzymamy się do gratulacji.

Z kolei prezydent Estonii Kersti Kaljulaid gratulacje wystosowała. W liście gratulacyjnym do rosyjskiego prezydenta wyraziła nadzieję na dobre stosunki sąsiedzkie:

– Gratuluję ponownego wyboru na prezydenta Rosji. Życzę Rosji i jej mieszkańcom dobrobytu i rozwoju. Mam nadzieję na rozwój dobrych sąsiedzkich stosunków między naszymi krajami.

Łotwa jak na razie nie wystosowała gratulacji, przy czym służba prasowa łotewskiego prezydenta nie ujawnia, czy zamierza to zrobić.

Polsat News / dorzeczy.pl / PAP / Kresy.pl.

Czytaj kolejny artykuł
4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    lp :

    Duda to jednak mały, zakompleksiony człowiek który pretenduje do roli politycznego demiurga. Po raz kolejny wystawił Polskę na pośmiewisko, szczególnie w kontekście tego jak pozwolił potraktować Polskę po noweli ustawy o IPN. Wtedy nie było komu protestować przeciw brutalnej ingerencji w nasze wewnętrzne sprawy i pogwałceniu praw suwerennego (ponoć) państwa!

  2. Avatar
    Pomona :

    Adrian to tchórz i lizus, pali mnie wstyd, że takie zero, które kaja się przed stalinowcami za ’68 reprezentuje Polskę. Z kolei ten jego rzecznik to prawdziwa katastrofa – te rozbiegane oczy, nieszczera twarz, nerwowe ruchy i brak elementarnej kultury wypowiedzi. Jak mysz – jakby mocniej tupnąć, to schowa się pod szafę. Nie ma co, dobrali się…