Według mediów w Izraelu zginęło około 900 osób, w tym 73 żołnierzy. Według tamtejszych władz w Gazie zginęło ponad 680 osób. Tysiące zostało rannych po obu stronach.

Jak informuje agencja AP, w Izraelu zginęło około 900 osób, w tym 73 żołnierzy. Według tamtejszych władz w Gazie zginęło ponad 680 osób. Tysiące zostało rannych po obu stronach.

W odpowiedzi na izraelskie ataki powietrzne rzecznik zbrojnego skrzydła Hamasu, Abu Obeida, powiedział w poniedziałek wieczorem, że grupa zabije jednego izraelskiego jeńca za każdym razem, gdy Izrael będzie atakował cywilów w ich domach w Gazie „bez uprzedniego ostrzeżenia”.

Minister spraw zagranicznych Izraela Eli Cohen ostrzegł Hamas przed wyrządzeniem krzywdy któremukolwiek z zakładników, mówiąc: „Ta zbrodnia wojenna nie zostanie wybaczona”. Netanjahu mianował byłego dowódcę wojskowego do zarządzania kryzysem dotyczącym zakładników i osób zaginionych.

Minister obrony Izraela Joaw Galant zarządził w poniedziałek “całkowite odcięcie” Gazy. Podkreślił, że władze odetną prąd i zablokują dopływ żywności i paliwa – podaje agencja AP. Gallant stwierdził też, że Izrael jest w stanie wojny z “ludzkimi zwierzętami”.

“Wprowadziliśmy zarządzenie przewidujące całkowitą blokadę palestyńskiej Strefy Gazy. Nie będzie elektryczności, żywności, paliwa, wszystko jest zamknięte. Walczymy z ludzkimi-zwierzętami i postępujemy adekwatnie” – powiedział.

Hamas przeprowadził w sobotę rano największy do paru lat atak rakietowy na terytorium Izraela, połączony z atakami uzbrojonych bojowników na obszary graniczące ze Strefą Gazy. Ogłoszono też rozpoczęcie nowej operacji wojskowej przeciwko Izraelowi.

Portal Al Monitor poinformował w poniedziałek, że Izrael zgromadził 100 tys. żołnierzy na granicy ze Strefą Gazy w ramach przygotowań do ofensywy naziemnej przeciwko Hamasowi. Medium zwraca też uwagę, że wobec ostrzelania przez Hezbollah północnej granicy Izraela, wzrasta ryzyko wybuchu wojny na wielu frontach.

Jak informowaliśmy, szef Pentagonu Lloyd Austin ogłosił w niedzielę, że Stany Zjednoczone wysłały w rejon wschodniego Morza Śródziemnego grupę uderzeniową z lotniskowcem USS Gerald Ford. USA dostarczą też izraelskiemu wojsku sprzęt i amunicję.

Zobacz także: Times of Israel: Egipskie służby ostrzegały Izrael o zagrożeniu ze Strefy Gazy

Kresy.pl/AP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply