Według wiceministra rozwoju Jerzego Kwiecińskiego, rząd Beaty Szydło nie widzi przesłanek do zakwestionowania umowy CETA.

Na wtorkowym posiedzenia rządu Rada Ministrów zajęła się umową handlową między Unią Europejską a Kanadą (CETA). Jak mówił po posiedzeniu na antenie radiowej Trójki wiceminister Kwieciński, rząd “długo analizował tę umowę”.

– Rząd dostrzega te niepokoje w społeczeństwie polskim i całej Europie (związane z podpisaniem CETA – red.). Ale rada ministrów nie widzi przesłanek do zakwestionowania CETA– mówił wiceminister rozwoju.

PRZECZYTAJ: Cień CETA nad Polską

Kwieciński dodał, że w Polsce panuje spora niewiedza na temat tej umowyi zaznaczył, że CETA nie dotyczy kwestii GMO czy jakości. – To są kwestie w rękach UE i to od nas zależy, jak sobie te kwestie ustalimy– przekonywał. Argumentował również, że niegdyś w Polsce grożono, że wejście do UE spowoduje napływ taniej żywności i upadek rolnictwa. – Stało się dokładnie odwrotnie– powiedział Kwieciński dodając, że rolnictwo jest najszybciej rosnącym segmentem polskiego eksportu.

Nie ma przesłanek?

– Rząd PiS zaakceptował tymczasowe stosowanie umowy CETA– napisał na Facebooku Stanisław Tyszka z Kukiz’15, odnosząc się do słów wiceministra Kwiecińskiego. Przytoczył jego słowa, że „nie widzi przesłanek do zakwestionowania umowy”.

– Czyli kolejne przywileje dla zagranicznych korporacji nie są przesłanką? Czyli zalew gorszej żywności, która wyprze polską nie jest przesłanką? Czyli brak zgody obywateli nie jest przesłanką?– pyta wicemarszałek Sejmu. – Wygląda na to, że wszystko się zmieniło, by pozostało tak jak jest…– skwitował polityk.

Przeczytaj: Wicemarszałek Stanisław Tyszka (Kukiz’15) ujawnia kulisy procedowania sprawy CETA w Sejmie

– Jeżeli rząd ratyfikuje umowę niezgodną z naszym interesem narodowym, no to coś jest nie takmówi z kolei nt. CETA w rozmowie z Kresami.pl poseł Adam Andruszkiewicz (Kukiz’15, Endecja). Przypominał, że w przyszłym tygodniu w całym kraju odbędą się manifestacje w tej sprawie.

– Naszym zdaniem ta umowa jest szkodliwa i jako Kukiz’15 i Endecja rekomendujemy rządowi, aby ją odrzucić i nawet nie ratyfikować jej tymczasowo– podkreśla poseł. – Wiemy o tym, że ludzie wyjdą na ulice. W całym kraju odbędą się manifestacje przeciwko ratyfikacji tej umowy.

Amerykanskie wojska Polska przyjęła w pakiecie z CETA

Przemysław Wipler, wiceprezes partii Wolność (wcześniej KORWiN) w rozmowie z Kresami.pl zwrócił uwagęnie tylko na na niebezpieczeństwo wynikające z wdrożenia tzw. mechanizmu arbitrażowego poprzez CETA, faworyzującego duże, międzynarodowe koncerny, ale również na to, że kwestia aprobaty rządu PiS względem tej umowy wynika z tego, że jest ona „w pakiecie” z gwarancjami bezpieczeństwa dla Polski:

– Jestem głęboko przekonany, że te sprawy są pakietowane. I jakieś symboliczne gesty Amerykanów dotyczące zaangażowania obronnego czy wojskowego w naszej części świata, czy to w krajach bałtyckich, czy w Polsce, są pakietowane w negocjacjach z takim a nie innym stanowiskiem polskiego rządu wobec tej umowy– powiedział Wipler.

Przeczytaj także: Hołd lenny ministra Macierewicza

– Jestem głęboko przekonany, że stacjonowanie jakichkolwiek wojsk amerykańskich w Polsce, co było przedmiotem ostatniego szczytu NATO w Polsce było po prostu pakietowane z takim, a nie innym stosunkiem polskiego rządu i głównych partii politycznych wobec umowy CETA –powiedział Wipler.

W miniony czwartek Sejm głosami PiS i PO przyjął uchwałę ws. umowy CETA, która popiera zaproponowany przez KE tryb ratyfikacji umowy bez akceptacji państw członkowskich. Przeciwko umowie CETA zdecydowanie oponowali posłowie Kukiz’15. Przed głosowaniem poseł tego ugrupowania Piotr Apel zwracał uwagę, że przyjęcie uchwały to w istocie poparcie dla tymczasowego stosowania CETA. Podobne argumenty przedstawiał poseł niezrzeszony i prezes Ruchu Narodowego, Robert Winnicki. Trybu ratyfikacji bronili przedstawiciele rządu, a także posłowie PO. Zdecydowana większość posłów odrzuciła również poprawkę zgłoszoną przez Kukiz’15, według której ws. przyjęcia umowy CETA miałoby odbyć się ogólnopolskie referendum.

Przeczytaj: Winnicki dla Kresów.pl: na szamotaninie rządu PiS ws. CETA Polska może wyłącznie stracić

Przeczytaj również:Marek Jakubiak dla Kresów.pl o postawie PiS ws. CETA: podejmują takie ryzykowne decyzje z jakiegoś powodu

Wiadomo, że w rządzie są osoby, które oponują przeciwko umowie CETA. Należy do nich m.in. minister sprawiedliwosci Zbigniew Ziobro. Zastrzeżenia ma również minister środowiska.

Kresy.pl / polskieradio.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaroslaus
    jaroslaus :

    “w Polsce panuje spora niewiedza na temat tej umowy” – ty gnoju, a kto przesłaniał sprawę CETA zadymą o aborcję? Kto nic o CETA nie mówił przez prawie rok rządzenia, mimo że “negocjacje” trwały od lat? Co za bezczelność. Za zdradę odpowiecie. Będziecie wywlekani z dziur i wieszani na latarniach.