W piątek przedstawiciele etiopskich władz w Etiopsko-Sudańskim Komitecie ds. Wspólnej Granicy oskarżyli armię sudańską o „zabijanie i wysiedlanie” etiopskich rolników mieszkających wzdłuż granicy między dwoma krajami – poinformował portal Middle East Monitor.

Jak poinformował portal, delegacja etiopska w Etiopsko-Sudańskim Komitecie ds. Wspólnej Granicy oskarżyła armię sudańską „zabijanie i wysiedlanie” etiopskich rolników.

W późniejszym oświadczeniu etiopskiego MSZ podano, że „armia sudańska zabiła, wysiedliła i poważnie raniła etiopskich rolników mieszkających wzdłuż granicy, co jest niedopuszczalne. Istnieje presja sił zewnętrznych, które nie chcą przyjaźni między dwoma krajami. Strona sudańska musi pracować, aby dotrzeć rozwiązanie, które jest zgodne z poprzednim porozumieniem między dwoma krajami”.

W grudniu to siły zbrojne Sudanu poinformowały, że zostały zaatakowane przez etiopską milicję i wojsko. Do zdarzenia miało dojść w przygranicznym regionie.

„Podczas powrotu naszych sił z przeczesywania obszaru wokół Jabal Abutiour na naszym terytorium, zostały one zaatakowane przez siły etiopskie i milicje na terytorium Sudanu, w wyniku czego stracono żołnierzy i sprzęt” – poinformowała armia.

Po tygodniu od tego komunikatu źródła w Sudanie podawały, że prorządowe bojówki etiopskie a nawet oddziały wojska etiopskiego ciągle atakowały sudańskich żołnierzy.

Do ataków doszło mimo tego, że w stolicy Sudanu – Chartumie odbywały się rozmowy na temat zmniejszenia napięć po poprzednich starciach na granicy dwóch państw. Sudan Tribune podkreśla, że wicepremier i minister spraw zagranicznych Demeke Mekonen powrócił do Etiopii bez żadnych konkretnych ustaleń w sprawie środków zapobiegania starciom.

Według sudańskiego źródła, Mekonen miał zażądać do władz w Chartumie ewakuowania z Sudanu pracujących tam etiopskich rolników i wypłacenia im odszkodowań za ich uprawy. Natomiast rząd Sudanu domagał się zgody władz Etiopii na demarkację granicy państwowej w terenie jako wstęp do wszelkich dalszych rozmów. Sudan Tribune twierdzi, że bojówki etiopskiej grupy etnicznej Amhara – FANO próbują zajmować obszary należące do Sudanu.

Kresy.pl/Middle East Monitor

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply