Według informacji “Rzeczpospolitej” rosyjski wywiad wojskowy do współpracy w monitorowaniu linii kolejowych prowadzących na Ukrainę zwerbował Białorusinów i Ukraińców.

Jak informowaliśmy, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dziewięć osób (pierwsze doniesienia mówiły o sześciu zatrzymanych) podejrzanych o szpiegowanie na rzecz Rosji.

– Podejrzani prowadzili działania wywiadowcze przeciwko Polsce oraz przygotowywali akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu – ujawnił w czwartek na specjalnej konferencji Mariusz Kamiński, szef MSWiA, koordynator służb specjalnych. Dopiero we wtorek ABW udało się wyłapać ostatnich podejrzanych.

Funkcjonariusze Agencji zatrzymali podejrzanych w związku z wykryciem ukrytych kamera na ważnych torach i węzłach kolejowych, które rejestrowały i przesyłały obraz do sieci. Znaleziono kilkadziesiąt takich urządzeń.

Według publikacji szpiedzy byli zatrzymywani w pobliżu wschodnich granic Polski. Na ważnych trasach i węzłach kolejowych mieli zainstalować ukryte kamery. Rejestrowali, które pociągi i kiedy poruszały się po tych trasach, a otrzymane filmy i zdjęcia przesyłali przez Internet.

Wśród „kontrolowanych” w ten sposób odcinków torów kolejowych znalazły się te położone w województwie podkarpackim. Kamery zostały umieszczone w pobliżu lotniska w Jasionce pod Rzeszowem, które odgrywa ważną rolę w transferze broni z Zachodu na Ukrainę.

Białoruskie media informują, że wśród osób zatrzymanych w Polsce w związku z oskarżeniami o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi, jest trzech obywateli Białorusi – Władysław Posmitiucha, Maria Miedwiediewa i Nikołaj Moskalenko. Co do tego ostatniego istnieją poszlaki świadczące o jego powiązaniach z białoruskim KGB.

Według ustaleń ABW, „grupie zlecano także działania propagandowe w celu zdestabilizowania relacji polsko-ukraińskich, podsycania i rozbudzania w Polsce nastrojów wrogich wobec państw paktu północnoatlantyckiego oraz atakowania polityki rządu RP wobec Ukrainy”.

Prokurator Lubelskiego Wydziału do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie, który nadzoruje śledztwo, postawił zatrzymanym zarzuty szpiegostwa na rzecz Rosji i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej – za co grozi dziesięć lat więzienia. Nowelizacja ustawy, która w niektórych przypadkach przewidywała nawet dożywocie za szpiegostwo, pół roku temu utknęła w Sejmie.

Sześciu podejrzanych zostało umieszczonych w areszcie. Po zakończeniu przesłuchań trzech kolejnych osób śledczy także skierują wnioski o areszty.

Według informacji “Rzeczpospolitej” zatrzymani to Białorusini i Ukraińcy. Szpiedzy zaczęli działać w tym roku. ABW ma posiadać dowody na to, że szpiedzy na bieżąco wynagradzani byli przez rosyjskie służby specjalne.

Kresy.pl / rp.pl  / charter97.org

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply