MSZ w Berlinie wzywa obywateli Niemiec przebywających w Iranie do opuszczenia tego kraju. Jak podkreślono, ma to związek z rosnącym napięciem między Iranem a Izraelem i ryzykiem nagłej eskalacji.

Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało w piątek wszystkich obywateli Niemiec przebywających w Iranie do opuszczenia tego kraju. Ostrzegło także przed podróżowaniem do Iranu. Zdaniem niemieckiego resortu dyplomacji, sytuacja bezpieczeństwa może ulec pogorszeniu szybko i bez ostrzeżenia – z konsekwencjami dla szlaków powietrznych, lądowych i morskich.

W komunikacie podkreślono, że obecne napięcia w regionie, zwłaszcza między Izraelem a Iranem, niosą ze sobą ryzyko nagłej eskalacji.

Jak informowaliśmy, holenderskie MSZ podało w sobotę, że Holandia zamknie w niedzielę swoją ambasadę w stolicy Iranu, Teheranie. Jako przyczynę wskazano względy bezpieczeństwa.

Sytuacja na Bliskim Wschodzie staje się coraz bardziej napięta. Izrael, jak podają tamtejsze media, spodziewa się ze strony Iranu lub powiązanych z nim organizacji ataku odwetowego, w odpowiedzi na izraelskie uderzenie w rejonie Damaszku w Syrii. Zginęło w nim kilku członków Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

W piątek Hezbollah przeprowadził duży atak rakietowy na północny Izrael z terytorium Libanu. Według oświadczenia tej organizacji, wystrzelono kilkadziesiąt rakiet w kierunku stanowisk artylerii Sił Obronnych Izraela (IDF). Atak nastąpił niedługo po tym, jak IDF uderzyła w kilka budynków na południu Libanu, twierdząc, że są tam członkowie Hezbollahu.

W związku z sytuacją USA przerzucają dodatkowe siły na Bliski Wschód, a prezydent Joe Biden przyznał, że spodziewa się irańskiego ataku odwetowego “prędzej niż później”.

Czytaj także: Iran przysięga ukarać Izrael za atak na ambasadę w Syrii

Izrael zagroził, że aby zmusić Hezbollah do odejścia znad granicy, jest gotów pójść na wojnę. Z północnego pogranicza ewakuowano już około 70 tys. ludzi. Jak dotąd w potyczkach na granicy po stronie izraelskiej zginęło ośmiu cywilów, a także 10 żołnierzy i rezerwistów. Doszło także do kilku ataków z Syrii, bez żadnych strat. Hezbollah twierdzi, że stracił 273 członków zabitych podczas potyczek.

Przeczytaj: Bloomberg: Stany Zjednoczone uważają, że Iran w nadchodzących dniach może zaatakować Izrael

W sobotę irańscy komandosi z Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej przejęli statek “związany z Izraelem” – poinformowała w sobotę irańska państwowa agencja IRNA. Do zdarzenia doszło w okolicy cieśniny Ormuz.

W odpowiedzi rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari oświadczył, że “Iran poniesie konsekwencje w przypadku dalszej eskalacji”. “Jesteśmy również gotowi odpowiedzieć” – dodał.

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply