Ruch Narodowy: PiS nie chce nazwać zbrodni UPA ludobójstwem [+VIDEO]

Podczas konferencji prasowej w Sejmie posłowie Ruchu Narodowego odnieśli się do postawy partii rządzącej wobec kultu UPA na Ukrainie. Według narodowców, PiS unika słowa „ludobójstwo” na określenie zbrodni nacjonalistów ukraińskich na Polakach.

Lider ugrupowania Robert Winnicki nazwał odpowiedź MSZ na interpelację dotyczącą kultu UPA na Ukrainie „skandaliczną”. Podkreślał on zarazem, iż polityczną odpowiedzialność za treść odpowiedzi ponosi sam minister Witold Waszczykowski. Według narodowców, niedopuszczalne jest przyznanie przez instytucje państwa polskiego, iż Ukraińcom „nie można odmawiać” prawa do kultu UPA.

ZOBACZ TEŻ: Rząd PiS-u usprawiedliwia kult UPA na Ukrainie

Posłowie Ruchu Narodowego zwrócili również uwagę, że akt prawny ustanawiający Dzień Pamięci Męczeństwa Kresowian 11 lipca powinien zawierać określenie zbrodni UPA mianem „ludobójstwa”. Sylwester Chruszcz podkreślał, iż sprawę honorowania zbrodniarzy na Ukrainie powinno się podnosić na forum europejskim.

Postawę PiSu skrytykował dziś również Stanisław Srokowski– ocaleniec z kresowego ludobójstwa, autor licznych powieści osadzonych w kresowym kontekście, z których jedna stała się podstawą dla filmu „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego. Złożony dziś przez PiS do laski marszałkowskiej projekt ustawy o „Dniu Męczeństwa Kresowian”nazwał on „przekrętem”.

Zobacz take:

Witold Waszczykowski dla Kresów.pl: Nie będziemy stawiać problemu polskiej mniejszości w sposób ultymatywny

Udajmy, że istniejemy gdzie indziej

Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. pro_patria
    pro_patria :

    Coraz więcej głosów piętnujących zwyrodnialców upaińskich, lecz w drugiej strony: czym ja się zachwycam ??? W KAŻDYM, SZANUJĄCYM SIĘ KRAJU żadne marsze, uroczystości, gloryfikowanie morderców nie miałyby miejsca !!! Sami upaińcy przed laty niechętnie przyjeżdżali do Polski, gdyż bali się nieprzejednanych Lachiw. Dziś trzeba im to, kim naprawdę są Polscy jedynie przypomnieć – sami w popłochu wyjadą do banderlandu.

  2. zefir
    zefir :

    PiS-dziejcze zwidy polityczne w odniesieniu do terażniejszości i ludobójczej historii ukraińskiego banderyzmu OUN-UPA niczym nie różnią się od zwidów Po-sraństwa.W dalszym ciągu w tych zwidach dominuje mit giedroycowski tj polskie skundlenie i poświęcenie prawdy historycznej,oraz polskich interesów w imię pseudodobrosąsiedzkich stosunków z b.republikami ZSRR,głównie Ukrainy i Litwy.Ten mit jest dopingowany własną tchórzliwością,postawą atlantyckiego Hegemona,oraz nierozumną rusofobią.Dla PiS-dzielstwa ludobójcze zbrodnie OUN-UPA na Polakach,tak samo jak dzisiejszy kult zbrodniarzy z OUN-UPA na Ukrainie to sprawy godne przemilczenia,zakłamania,utajenia.To jawna antypolska postawa wszelkiego PiS-dzielstwa.