„Prawda o tym, co się stało 10 kwietnia 2010 roku, jest tym bardziej istotna, że Amerykanie chcą w Polsce rozmieścić swoje bazy wojskowe. Sądzimy więc, że teoretycznie nie powinni oni mieć nic do ukrycia” – mówi poseł Ruchu Narodowego Robert Winnicki, który domaga się ujawnienia zdjęć satelitarnych ze Smoleńska przez rząd amerykański.

Poseł Winnicki odniósł się w swojej interpelacji skierowanej do Ministerstwa Spraw Zagranicznych do wywiadu szefa resortu Witolda Waszczykowskiego (PiS) dla tygodnika „wSieci”, nr 2(163). „Podczas spotkania z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym powiedziałem jasno, że oczekujemy pomocy Stanów Zjednoczonych w tej sprawie, że chcemy uzyskać wiedzę, którą mogą mieć Amerykanie”– powiedział w wywiadzie Waszczykowski. W związku z tym, jak czytamy na stronach sejmowych, szef Ruchu Narodowego skierował do Ministerstwa Spraw Zagranicznych kilka pytań:

1. Jakie działania podjęto w celu uzyskania od rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki informacji i dowodów pozwalających na wskazanie przyczyn katastrofy w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku?

2. Czy podjęto starania o udostępnienie przez Amerykanów zdjęć satelitarnych lotniska „Siewiernyj” w Smoleńskuwykonanych dnia 10 kwietnia 2010 roku w czasie poprzedzającym katastrofę i w jej trakcie?

3. Jaka była odpowiedź amerykańskiego sekretarza stanu, p. Johna Kerry’ego, na wspomniany w wywiadzie przez pana ministra Waszczykowskiego postulat umożliwienia Polsce dostępu do wiedzy na temat przyczyn katastrofy w Smoleńsku?

4. Czy rząd Rzeczypospolitej Polskiej posiada informacje, jakiego typu wiedzę na temat przyczyn katastrofy posiada rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki?

Winnicki odniósł się również do zapowiedzi ministra obrony narodowego Antoniego Macierewicza dotyczących baz USA w Polsce:

„Czy w razie odmowy udostępnienia rządowi Rzeczypospolitej Polskiej przez rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki dowodów i informacji dotyczących przyczyn katastrofy smoleńskiejbędzie rozważana zmiana stanowiska Polski w sprawie obecności żołnierzy amerykańskich na terytorium Rzeczypospolitej?” – pyta resort obrony narodowej poseł Ruchu Narodowego.

„Lotnisko w Smoleńsku służyło do obrotu bronią, więc USA na pewno miały je pod obserwacją satelitarną. Prawda o tym, co się stało 10 kwietnia 2010 roku, jest tym bardziej istotna, że Amerykanie chcą w Polsce rozmieścić swoje bazy wojskowe. Sądzimy więc, że teoretycznie nie powinni oni mieć nic do ukrycia”– tłumaczy Robert Winnicki w rozmowie z portalem Kresy.pl. Jak zaznacza polityk, należy egzekwować od strony amerykańskiej konkretne posunięcia w tej sprawie:

„Polacy mają pełne prawo stosować zasadę ograniczonego zaufania do amerykańskiego sojusznika, szczególnie mając w pamięci, iż to Zachód z USA na czele całkiem niedawno sprzedał Polskę w Jałcie. Dlatego współpraca pociągająca za sobą uzależnienie Polski od Amerykanów, a taki będzie jeden z rezultatów umieszczenia tu baz wojskowych, nie może nie być poprzedzona pełnym wyjaśnieniem przyczyn katastrofy smoleńskiej”– dodaje parlamentarzysta.

sejm.gov.pl / Kresy.pl

12 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. malkontent
  malkontent :

  To patologia rządów POPISdzielców doprowadziła do tej katastrofy. Wszystko z tym lotem było zrobione w najgorszym polskim stylu, hurra optymizm, żarcie się dwóch obozów w trakcie organizowania ” wycieczki ” , strona rządowa prowokowana przez pseudoministrów z pałacu olała swoje obowiazki, służby prezydenckie zorganizowały sobie piknik , pakując do jednego samolotu wszystkich jak szło, Zero profesjonalizmu , człowiek z ulicy czy babka klozetowa by lepiej zorganizowali, to żenujące działanie musiało doprowadzić do katastrofy. Wybuchy na pokładzie mogły rzeczywiście nastąpić ale w głowach idiotów na czele z prezydencką ;-(((. A teraz szukanie prawdy na zasadzie matki Kargula sąd sądem ale racja musi byc po naszej stronie dla pewności dwa granaty w kieszeń ;-((((( Świat się śmieje ;-((((

 2. leszek1
  leszek1 :

  Spotkalem sie z teoria, ze samoloty czasami rozpodaja sie na tysiace drobnych kawalkow na skutek drgan wywolanych turbulencja, czyli zawirowaniem powietrza rozcinanego przez samolot. Proponuje niektorym przyjecie tej teorii i serokie jej rozpropagowanie. Ta mysl ma przeciez wiecej logiki niz, wzorem Bolka, chodzenie ” w zaparte” odnosnie eksplozji.

  • kojoto
   kojoto :

   już sie kłócicie, czy był wybuch, czy nie, a nikt z nas nawet nie wie, czy samolot w ogóle wyleciał z Warszawy. rozumiem, że zamachy z USA w 2001 roku – to też jest dla was proste i oczywiste? mała dziurka w pentagonie zrobiona przez większy od niej samolot? łąka w Pensylwani na której ekipa ludzi przeszukuje trawę, i nic nie może znaleźć?

  • sylwia
   sylwia :

   Tekst zacytowany przez P. Baciara warto zamieścić w całości i rozpowszechniać. Staǹmy w obronie Ojczyzny bo inaczej ją stracimy. ‘…Ukraińcy RZĄDZĄ Na Rzeszowszczyźnie
   Opublikowano 18/08/2014 by emjot
   Via Internet.Kontrowersyjne informacje. NIESTETY, ale polscy obywatele lemingi w III RP nie zdają sobie sprawy z bardzo POWAŻNEGO NIEBEZPIECZŃSTWA, że na Podkarpaciu Polski, nieomal w całym województwie Rzeszowskim obecnie RZĄDZĄ polscy obywatele, ale UKRAIŃSKIEJ NARODOWOŚCI potomkowie MORDERCÓW UPA-wców banderowców ukraińskich !
   I tak:
   Wojewodą województwa Podkarpackiego została wyznaczona w 2010r przez żydo-niemca Tuska, polska obywatelka UKRAIŃSKIEJ narodowości banderówka Małgorzata Chomycz-Śmigielska, która UKRAINIZUJE oraz ZWALCZA polskość na rzeszowszczyźnie do dzisiaj.
   To ona inspiruje i zatwierdza stawianie pomników UPA-com i banderowcom, którzy bezlitośnie mordowali Polaków siekając ich siekierami !
   Komendantem Wojewódzkim Policji w Rzeszowie i na całe województwo Podkarpackie jest nadinspektor też UKRAINIEC – Zdzisław Stopczyk.
   Prezydentem Miasta Przemyśla jest też UKRAINIEC z polskim obywatelstwem Robert Choma – synalek banderowca.
   14 stycznia 2014 komendant wojewódzkiej policji ODWOŁAŁ ze stanowiska komendanta policji w Sanoku, Mirosława Pawełko, który jest POLSKIEJ narodowości, a na jego miejsce powołał UKRAIŃCA – Grzegorza Matyniaka – synalka post-banderowca.
   W Sanoku STAROSTĄ okręgu sanockiego jest post-banderowiec UKRAINIEC Sebastiana Niżnika.
   Obecnie, na całym Podkarpaciu nieomal wszystkie tam centralne urzędy administracji państwowej są OBSKOCZONE przez post-banderowskie karaluchy z polskim obywatelstwem ale NACJONALISTÓW UKRAIŃSKIEJ narodowości.
   Ci UKRAIŃCY nacjonaliści w tych POLSKICH urzędach usuwają POLAKÓW z urzędów polskiej państwowej administracji, a na ich miejsce zatrudniają UKARIŃCÓW !!!
   To oni zorganizowali taki kryminalny proceder, że od lutego 2014 r do dzisiaj leczyło się na koszt POLSKIEGO PODATNIKA ponad 450 bandytów ukraińców NAZISTÓW rebeliantów z “Prawego Sektora” , pogrobowców UPA-ców, którzy ponieśli obrażenia wskutek przez nich wznieconego BANDYTYZMU na Majdanie w Kijowie w lutym 2014r.
   http://wirtualnapolonia.com/2014/05/06/ukraincy-chca-zasiedlac-przemysl/
   Marek Lipski
   Za; http://nowyekran.wordpress.com/2014/05/08/kraincy-rzadza-na-rzeszowszczyznie/ …’ ( https://forumemjot.wordpress.com/2014/08/18/ukraincy-rzadza-na-rzeszowszczyznie/ )