Ślązakowski Ruch Autonomii Śląska będzie gospodarzem wielkiego spotkania przedstawicieli europejskich organizacji o profilu regionalistycznym i separatystycznym, organizowanym przez Wolny Sojusz Europejski. Zdaniem Piotra Spyry może to być próba ingerencji w wewnętrzne sprawy Polski.

Jak informuje na swoim blogu były Wicewojewoda Śląski Piotr Spyra, 30 marca w Katowicach rozpocznie się dwudniowa impreza organizowana przez Wolny Sojusz Europejski (European Free Alliance) z udziałem przedstawicieli kilkudziesięciu europejskich ruchów odśrodkowych.

PRZECZYTAJ: Śląsk, Ślązak, Ślązakowiec…

– WSE skupia organizacje europejskie o programach regionalistycznych i separatystycznych (często o charakterze etno-nacjonalistycznym). Sojusz współtworzy, wraz z niemieckimi Zielonymi, frakcję w Parlamencie Europejskim. WSE dąży do likwidacji państw narodowych w Europie i popiera wszystkie ruchy odśrodkowe w Europie. Wyrazem tego jest program „Europy Stu Flag” –pisze Spyra.

Zobacz: Ruch Autonomii Śląska w PE: Polska prowadzi „kulturowe ludobójstwo Ślązaków”

Członkiem Sojuszu jest również czołowa organizacja ślązakowska – Ruch Autonomii Śląska. Z kolei Młodzi Górnoślązacy, czyli młodzieżówka RAŚ, należy do młodzieżowej przybudówki WSE. Spyra zwraca uwagę, że niedawno status obserwatora w Sujuszu uzyskała Kaszebsko Jednota (Stowarzyszenie Osób Narodowości Kaszubskiej).

Czytaj więcej:

Lider RAŚ: polskie obozy koncentracyjne istniały

Lider RAŚ jak neobanderowcy. Sugeruje, że Ukraina była polską kolonią

Lider Ruchu Autonomii Śląska w hitlerowskiej czapce

Zdaniem Spyry, zgromadzenie WSE w Polsce może być próbą ingerencji w wewnętrzne sprawy Polski:

– Katowickie zgromadzenie European Free Alliance (z RAŚ-em w roli gospodarza) będzie zapewne jawną próbą ingerencji w wewnętrzne sprawy Polski. Mnie ciekawi, jak do tego wydarzenia ustosunkuje się Platforma Obywatelska i kto poniesie ryzyko wynajęcia pomieszczeń konferencyjnych organizatorom tej kontrowersyjnej imprezy.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Jak ślązakowcy zostają Ślązakami

Śląski historyk dla Kresów.pl: to ślązakowcy są na Śląsku mniejszością

Autonomia vs republika elementarna, czyli o samorządności fasadowej

Śląski sejmik poparł ślązakowców ws. tzw. śląskiej mniejszości etnicznej. „Celem jest stworzenie narodu śląskiego”

Piotrspyra.wordpress.com / Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. gan
    gan :

    Skoro zniewieściali parlamentarzyści zastanawiają się, czy można karać za gloryfikację banderowców – to nie ma się co dziwić, że RAŚ pozwala sobie na to, na co sobie pozwala. Przy odrobinie konceptu nowo wybrany Schulz gotów zrobić nam tu drugi majdan.