Rozpoczęto prace nad renowacją zniszczonych przez pożar witraży Notre Dame

We Francji rozpoczęto prace nad czyszczeniem i renowacją witraży katedry Notre Dame.

Większość witraży nie została uszkodzona przez wysoką temperaturę i płomienie, ale została mocno zanieczyszczona dymem i kurzem, który blokował światło z zewnątrz i przyciemniał gamę kolorów 170-letniego szkła.

Ośmiu szklarzy z Francji rozpoczęło żmudne prace związane z czyszczeniem i renowacją 39 wysokich okien w nawie głównej, na chórach, transepcie i w zakrystii średniowiecznej katedry.

Proces czyszczenia szkła polega na delikatnym przetarciu powierzchni bawełnianym wacikiem nasączonym wodą i etanolem, delikatnym i powtarzalnym ruchem mającym na celu zbieranie osadów bez uszkadzania szyby.

Na początku sierpnia minister kultury Francji Rima Abdul Malak przekazała, że katedra Notre-Dame w Paryżu jest na dobrej drodze do ponownego otwarcia dla wiernych i publiczności w 2024 roku.

Powiedziała, że faza porządkowa projektu renowacji zakończyła się, umożliwiając rozpoczęcie prac odbudowy pod koniec lata.

Wkrótce po pożarze w kwietniu 2019 roku prezydent Emmanuel Macron powiedział, że katedra – której początki sięgają XII wieku – zostanie odbudowana, a później obiecał, że zostanie ponownie otwarta dla wiernych do 2024 roku, kiedy Francja będzie gospodarzem Igrzysk Olimpijskich.

W Wigilię, 24 grudnia, w mocno zniszczonej pożarem paryskiej katedrze Notre Dame odbyła się, z zachowaniem wszystkich obostrzeń związanych z pandemią, świąteczny koncert chóru katedralnego. Arcybiskup Paryża Michel Aupetit zauważył, że było to wydarzenie o dużej wymowie symbolicznej zarówno dla spalonej katedry, jak i doświadczonego pandemią i kryzysem społeczeństwa. Koncert transmitował drugi kanał francuskiej telewizji.

Pożar wybuchł na dachu Notre Dame 15 kwietnia 2019 roku. Ogień zniszczył iglicę i część sklepienia świątyni. Wszystko ma być odbudowane zgodnie z historycznym wyglądem świątyni. Prezydent Francji Emmanuel Macron obiecał, że prace mają zostać ukończone przed planowanymi na 2024 rok Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu.

Kresy.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply