Rosyjskie władze w Sewastopolu oddały katolikom kościół

Po latach starań, kościół pw. św. Klemensa w Sewastopolu został zwrócony katolikom. Wcześniej władze ukraińskie przez lata nie chciały się na to zgodzić.

Władze zajmowanego przez Rosję Sewastopola na Krymie przekazały lokalnej społeczności rzymsko-katolickiej budynek kościoła pw. św. Klemensa, zbudowanego w 1911 roku. Wcześniej, świątynia była wykorzystywana jako kinoteatr dla dzieci „Drużba”.Przeczytaj: Ukraina: Polacy odzyskali kościół w Ciemierzyńcach – wcześniej służył za stajnię [+FOTO]

Budynek kościoła przekazano na własność rzymsko-katolickiej parafii św. Klemensa w Sewastopolu na mocy dekretu p.o. dyrektora departamentu własności nieruchomości i ziemi.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W 1937 sowieci zamknęli kościół, a budynek przeznaczono  na podstację transformatorową. W 1948 roku dawny kościół przebudowano na kinoteatr dla dzieci „Drużba”, na 300 miejsc. Od 1998 roku lokalna społeczność katolicka oraz różni działacze społeczni i religijni zwracali się do władz miasta o zwrot świątyni na potrzeby religijne. Sam kinoteatr został zamknięty w 2006 roku. Dziesięć lat później budynek uznano za obiekt dziedzictwa kulturowego. W tym czasie, pomimo starań, władze nie chciały przystać na prośby wiernych katolickich. Teraz, po latach starań, kościół został oddany katolikom.

Czytaj także: TV Trwam: dyskryminacja Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie trwa [+VIDEO]

Risu.org.ua / Kresy.pl

Reklama

Tagi: ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz