Rosyjskie władze w Sewastopolu oddały katolikom kościół

Po latach starań, kościół pw. św. Klemensa w Sewastopolu został zwrócony katolikom. Wcześniej władze ukraińskie przez lata nie chciały się na to zgodzić.

Władze zajmowanego przez Rosję Sewastopola na Krymie przekazały lokalnej społeczności rzymsko-katolickiej budynek kościoła pw. św. Klemensa, zbudowanego w 1911 roku. Wcześniej, świątynia była wykorzystywana jako kinoteatr dla dzieci „Drużba”.

Przeczytaj: Ukraina: Polacy odzyskali kościół w Ciemierzyńcach – wcześniej służył za stajnię [+FOTO]

Budynek kościoła przekazano na własność rzymsko-katolickiej parafii św. Klemensa w Sewastopolu na mocy dekretu p.o. dyrektora departamentu własności nieruchomości i ziemi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W 1937 sowieci zamknęli kościół, a budynek przeznaczono  na podstację transformatorową. W 1948 roku dawny kościół przebudowano na kinoteatr dla dzieci „Drużba”, na 300 miejsc. Od 1998 roku lokalna społeczność katolicka oraz różni działacze społeczni i religijni zwracali się do władz miasta o zwrot świątyni na potrzeby religijne. Sam kinoteatr został zamknięty w 2006 roku. Dziesięć lat później budynek uznano za obiekt dziedzictwa kulturowego. W tym czasie, pomimo starań, władze nie chciały przystać na prośby wiernych katolickich. Teraz, po latach starań, kościół został oddany katolikom.

Czytaj także: TV Trwam: dyskryminacja Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie trwa [+VIDEO]

Risu.org.ua / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz