Rosyjskie władze w Sewastopolu oddały katolikom kościół

Po latach starań, kościół pw. św. Klemensa w Sewastopolu został zwrócony katolikom. Wcześniej władze ukraińskie przez lata nie chciały się na to zgodzić.

Władze zajmowanego przez Rosję Sewastopola na Krymie przekazały lokalnej społeczności rzymsko-katolickiej budynek kościoła pw. św. Klemensa, zbudowanego w 1911 roku. Wcześniej, świątynia była wykorzystywana jako kinoteatr dla dzieci „Drużba”.

Przeczytaj: Ukraina: Polacy odzyskali kościół w Ciemierzyńcach – wcześniej służył za stajnię [+FOTO]

Budynek kościoła przekazano na własność rzymsko-katolickiej parafii św. Klemensa w Sewastopolu na mocy dekretu p.o. dyrektora departamentu własności nieruchomości i ziemi.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W 1937 sowieci zamknęli kościół, a budynek przeznaczono  na podstację transformatorową. W 1948 roku dawny kościół przebudowano na kinoteatr dla dzieci „Drużba”, na 300 miejsc. Od 1998 roku lokalna społeczność katolicka oraz różni działacze społeczni i religijni zwracali się do władz miasta o zwrot świątyni na potrzeby religijne. Sam kinoteatr został zamknięty w 2006 roku. Dziesięć lat później budynek uznano za obiekt dziedzictwa kulturowego. W tym czasie, pomimo starań, władze nie chciały przystać na prośby wiernych katolickich. Teraz, po latach starań, kościół został oddany katolikom.

Czytaj także: TV Trwam: dyskryminacja Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie trwa [+VIDEO]

Risu.org.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz