W rejonie czerwonogrodzkim obwodu lwowskiego rosyjska rakieta manewrująca trafiła ukraiński rakietowy system obrony powietrznej – podało ukraińskie dowództwo.

We wtorek pod wieczór strona ukraińska poinformowała o ataku rakietowym przeprowadzonym przez Rosję w obwodzie lwowskim. Gubernator obwodu, Maksym Kozyćki, poinformował, że Rosjanie uderzyli w obiekt w rejonie czerwonogrodzkim, niedaleko Krystynopola (ukr. Czerwonohrad / Czerwonogród). Nie podał jednak żadnych bliższych szczegółów. Miasto to jest położone w linii prostej kilkanaście kilometrów od granicy polsko-ukraińskiej.

W sieci pojawiło się jednak nagranie, mające przedstawiać miejsce trafienia. Widać na nim słup gęstego dymu.

Bliższych informacji udzieliło później dowództwo ukraińskich sił powietrznych. Jak podano, około godziny 17:00 czasu w Kijowie, rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95 i/lub Tu-160, operujące w rejonie Morza Kaspijskiego, wystrzeliły w kierunku Ukrainy osiem rakietowych pocisków manewrujących, typu Ch-101 lub Ch-555. Były skierowane na cele w zachodniej, północnej i południowej części kraju.

Jak podano, siedem rakiet zostało zestrzelonych przez ukraińską obronę powietrzną. Sześć strąciły rakietowe systemy przeciwrakietowe, a jedną zniszczył ukraiński myśliwiec, bliżej nieokreślonego typu.

Ostatnia, ósma rakieta osiągnęła cel i trafiła w rakietowy system ziemia-powietrze. Nie podano, o jaki kompleks chodzi. Dodano, że uzupełniane i doprecyzowane są informacje dotyczące uszkodzeń i strat w ludziach.

Wcześniej strona ukraińska podała, że podczas wtorkowego alarmu powietrznego w rejonie obwodu winnickiego zestrzelono dwie rosyjskie rakiety. Z kolei w obwodzie mikołajowskim zniszczone miały zostać cztery rosyjskie rakietowe pociski manewrujące.

Jak pisaliśmy, w połowie czerwca Rosja przeprowadziła atak na cel w obwodzie lwowskim, przy użyciu rakiet manewrujących Kalibr. Rosyjskie ministerstwo obrony twierdziło, że zniszczono magazyn, gdzie przechowywano amunicję do systemów artylerii przysłanych przez kraje zachodnie.

Pod koniec czerwca br. Rosjanie ostrzelali rakietami obiekt woskowy w rejonie jaworowskim w pobliżu granicy z Polską.

W ubiegły czwartek wczesnym rankiem Rosja przeprowadziła szereg ataków rakietowych na terytorium Ukrainy, m.in. w obwodzie kijowskim. Rosjanie ostrzelali m.in. ukraińską jednostkę wojskową w miejscowości Lutiż.

Zobacz także: Rosyjskie ataki rakietowe na Dnipro i Odessę. Media: zaatakowano zakłady Jużmasz [+VIDEO]

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply