Członkowie Dumy Państwowej z partii Sprawiedliwa Rosja – Za Prawdę uznali, że Rosja nie powinna dłużej realizować zobowiązań wynikających z członkostwa w WTO.

Grupa parlamentarzystów tej partii, na czele z jej liderem Siergiejem Mironowem, złożyła w Dumie projekt ustawy o wypowiedzeniu protokołu o przystąpieniu Rosji do porozumienia ustanawiającego Światową Organizację Handlu (WTO). Tekst projektu został opublikowany na portalu parlamentu w poniedziałek, jak podała agencja informacyjna TASS.

Deputowani lewicowej partii tłumaczą w uzasadnieniu do projektu, że proponują wycofanie się z WTO w celu ochrony interesów narodowych Rosji i konieczności prowadzenia polityki protekcjonistycznej „w odpowiedzi na naciski sankcyjne i w roli samoobrony”. Autorzy proponują wypowiedzenie protokołu akcesyjnego Rosji do Porozumienia z Marrakeszu ustanawiającego WTO, podpisanego w Genewie 16 grudnia 2011 r., a także unieważnienie ustawy o ratyfikacji protokołu.

“Stwierdzić, że wygaśnięcie członkostwa Federacji Rosyjskiej w Światowej Organizacji Handlu na podstawie tej ustawy federalnej zwalnia Federację Rosyjską z wszelkich zobowiązań w przyszłości” – TASS zacytowała fragment tekstu projektu ustawy.

Rosja długo ubiegała się o członkostwo w Światowej Organizacji Handlu i był to jeden z ważnych celów polityki zagranicznej Władimira Putina w pierwszej dekadzie jego rządów. Przystąpienie do WTO obóz putinowski wskazywał następnie jako jeden ze swoich poważnych sukcesów.

24 lutego Rosja rozpoczęła zbrojny atak na Ukrainę na szeroką skalę. Stało się to cztery dni po uznaniu przez nią państwowości separatystycznych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Od tego czasu w ciężkich walkach i przy znacznych stratach siły rosyjskie podeszły pod Kijów, opanowały większą część obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego.

USA oraz Unia Europejska zareagowały na wojnę nałożeniem rozległych sankcji finansowych i gospodarczych na Rosję.

tass.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply