Duma Państwowa ostrzegła Kirgistan przed „wejściem na drogę Ukrainy”, jeśli władze zaczną zmieniać rosyjskie nazwy ulic i dzielnic stolicy, Biszkeku – podaje radio „Moscow Speaks”.

Groźby Kremla są spowodowane planami kirgiskich polityków, by dekomunizować i derusyfikować nazw ulic i dzielnic Biszkeku. 25 listopada przewodniczący parlamentu Kirgistanu Nurłan Szakiew wezwał do zmiany rosyjskich nazw ulic i dzielnic Biszkeku. „Należy pilnie zmienić nazwy wszystkich dzielnic Biszkeku, jak dotąd niektóre miejscowości w Kirgistanie mają nazwy w innych językach” – powiedział.

Wiceprzewodnicząca Międzynarodowego Komitetu niższej izby rosyjskiego parlamentu Switłana Żurowa nazwała wniosek Szakijewa „pierwszym krokiem w kierunku całkowitego odrzucenia języka rosyjskiego” w Kirgistanie. Dodała, że „od tego też zaczęły się wydarzenia na Ukrainie”.

„Na razie zapewne pojawią się prośby z naszej strony, aby tego nie robić. (…) To niewątpliwie wpłynie na prawa Rosjan w Kirgistanie , których mieszka tam wielu. A potem następny etap to szkoły. Jeszcze trochę, i będzie jak w Gruzji, gdzie młodzież niestety praktycznie nie mówi już po rosyjsku” – oświadczyła.

Zobacz także: Brytyjski wywiad: Rosja nie będzie w stanie przejąć całego obwodu donieckiego

Wskazała, że kwestia może być dyskutowana na najwyższym szczeblu państwowym.

Wcześniej z podobnymi inicjatywami wystąpiło kilku posłów kirgiskiego parlamentu – przypomina „Moscow Speaks”.

Zobacz także: MSZ Rosji grozi atakami na transporty broni dla Ukrainy

govoritmoskva.ru / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. r2d2
    r2d2 :

    Ciekawe gdzie Ruscy uciekają przed wcieleniem do wojska. I na co liczą gdy uciekają do Gruzji, Kazachstanu czy Kirgizji? Na Gruzję ruscy napadli a obywateli Kazachstanu, Kirgizji czy innych państw Kaukazu Ruscy traktowali pogardliwie. Należy pamiętać że Ruscy to wrogowie i tyle w temacie.