Rosyjska państwowa korporacja technologiczna Rostec zademonstrowała podczas pokazu Aero India 2021 wersje eksportowe pojazdów bojowych opartych na najnowszej platformie pancernej Bumerang – poinformował dyrektor firmy ds. współpracy międzynarodowej.

Jak przekazała agencja prasowa Tass w indyjskim mieście Bangalore w dniach 3-5 lutego Rostec przedstawia eksportową wersję pojazdów bojowych Bumerang. Poinformował o tym dyrektor Rostec ds. współpracy międzynarodowej i polityki regionalnej Witkor Kładow.

„Po raz pierwszy za granicą pokażemy transporter opancerzony K-16 oraz bojowy wóz piechoty K-17 oparty na zaawansowanej platformie kołowej Bumerang. Platforma została opracowana na zamówienie ministerstwa obrony Rosji i posiada najwyższe cechy bojowe i operacyjne” – przekonywał szef Rostec.

Zobacz też: Indyjscy specjaliści rozpoczęli w Rosji szkolenie z obsługi S-400

„Najnowsza platforma pancerna jest wyjątkowa, ponieważ pozwala na rozwój pojazdów bojowych, które mają szeroki zakres zastosowania z różnym uzbrojeniem i wyposażeniem” – powiedział.

Bumerang to najnowsza znormalizowana platforma kołowa dla sił wielousługowych opracowana przez Military Industrial Company. Platforma posłużyła jako podstawa do opracowania transportera opancerzonego K-16, a także bojowego wozu piechoty K-17, zaprezentowanego publicznie podczas parady z okazji Dnia Zwycięstwa na Placu Czerwonym w Moskwie w 2015 roku.

Zobacz też: Rosja sprzeda do Indii najnowsze karabiny szturmowe

Podstawowa wersja pojazdu bojowego jest wyposażona w moduł bojowy z automatycznym działem 30 mm i współosiowym karabinem maszynowym kal. 7,62 mm oraz systemem pocisków przeciwpancernych. Transporter opancerzony K-16 jest uzbrojony w moduł bojowy z karabinem maszynowym kal.12,7 mm.

Aero India to największe targi wojskowe w Indiach. W tym roku wystawa odbywa się w dniach 3-5 lutego w mieście Bangalore. Rosja demonstruje na nim ponad 200 systemów uzbrojenia.

W tym roku rozpoczną się rosyjskie państwowe testy transportera opancerzonego K-16 i kołowego wozu bojowego K-17 zbudowanego na platformie Bumerang. „Wcześniej transporter opancerzony i pojazd bojowy, zbudowany na platformie Bumerang, przeszedł pomyślnie wstępne próby. Po próbach zrealizowaliśmy szereg wymagań klienta, zmodernizowaliśmy pojazdy i wyprodukowaliśmy nowe jednostki z uwzględnieniem wszystkich zmian. Teraz maszyny są gotowe do prób państwowych, zaplanowanych na wiosnę przyszłego roku” – informował wcześniej prezes rosyjskiej Wojskowej Kompanii Przemysłowej.

Zobacz też: Wóz pancerny Bumerang zapalił się podczas rosyjskiej parady z okazji Dnia Zwycięstwa [+Video]

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz