Rosjanie organizują wystawę zdobycznego zachodniego sprzętu

Rosja zorganizuje pierwszego maja wystawę zdobytego na Ukrainie zachodniego sprzętu i brono – poinformowało w środę rosyjskie ministerstwo obrony.

Rosja zorganizuje 1 maja wystawę zdobytego na Ukrainie zachodniego sprzętu i brono – poinformowało w środę rosyjskie ministerstwo obrony. Wystawa potrwa miesiąc.

“Rosyjskie ministerstwo obrony organizuje wystawę zdobytej broni i sprzętu wojskowego, zdobytego przez rosyjskich żołnierzy podczas specjalnej operacji wojskowej w Parku Zwycięstwa na Pokłonnej Górze” – czytamy w komunikacie. “Wystawa zostanie otwarta 1 maja 2024 r. i potrwa miesiąc” – dodał resort wojskowy.

RIA Nowosti wymienia pochodzenie sprzętu wojskowego: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Turcja, Szwecja, Czechosłowacja, Republika Południowej Afryki, Finlandia, Australia, Austria i Ukraina.

Na wystawie będą obecne czołg Leopard, bojowy wozem piechoty Marder, bojowy wóz piechoty Bradley, bojowy wóz piechoty CV90 oraz bojowy wóz opancerzony AMX-10RC.

Przypomnijmy, że ostatnio Rosjanie informowali o zdobyciu czołgu Leopard 2a6 po intensywnych walkach w okolicach Awdijewki. Według rosyjskich źródeł wojskowych, po zdobyciu czołgu i wydobyciu go ze strefy walk, siły rosyjskie przetransportowały go do Moskwy, prawdopodobnie w celach przebadania przez rosyjskich ekspertów ds. broni.

Informowaliśmy na naszym portalu, że według niemieckiego posła Sebastiana Schäfera, większość czołgów Leopard 2A6, przekazanych przez Niemców Ukrainie, nie jest obecnie w gotowości do działania. „Niestety, należy zaznaczyć, że Ukraina może używać tylko niewielką liczbę dostarczonych czołgów” – powiedział Schäfer.

Polityk twierdzi, że zepsuty sprzęt nie jest używany na linii frontu, ale są kłopoty z jego naprawą. Uważa, że problemy te wynikają z braku części zamiennych, a także z kiepskiej jakości napraw, wykonywanych przez ukraińskich mechaników.

„Naprawy zajmują bardzo dużo czasu, gdyż nie ma wystarczająco odpowiednich części. Moim zdaniem, trzeba podjąć pilne działania, by szybko poprawić sytuację z częściami zamiennymi. Problem też w tym, że ukraińscy wojskowi czasem próbują sami naprawiać czołgi, co w konsekwencji prowadzi do dalszego uszkadzania tych wozów. Konieczne jest sprawdzenie, ile z tego można unikną, poprzez lepsze szkolenie mechaników lub przez zapewnianie dodatkowego instruktażu” – oświadczył Schäfer, cytowany za niemieckimi mediami przez ukraiński „Militarnyj Portal”.

Deputowany Bundestagu wskazał też, że brak odpowiedniego zaplecza na Ukrainie, gdzie można by przeprowadzać naprawy. Zaznaczył, że celem wykonania napraw, sprzęt trzeba transportować na Litwę, co zajmuje dużo czasu. W tym kraju mieści się zakład związany z niemieckimi koncernami Krauss-Maffei Wegmann i Rheinmetall, gdzie fachowcy mogą wykonać naprawy. Schäfer apeluje, by obie te firmy rozmieściły odpowiednią infrastrukturę remontowo-naprawczą dla czołgów Leopard 2 na ukraińskim terytorium. Zaznaczył, że w rejonie Lwowa zaczęto już pierwsze prace przy naprawie wozów Marder.

Kresy.pl/RIA Nowosti

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply