Kryzys gazowy może zamienić się w kryzys węglowy.

Rosja 21 listopada przestała sprzedawać na Ukrainę węgiel energetyczny wykorzystywany w elektrowniach cieplnych. Kiedy dostawy zostaną wznowione – nie wiadomo.

Informację o tym przekazała agencja Interfax-Ukraina. Ani ukraińskie władze, ani holding importujący węgiel z Rosji nie wydały jeszcze w tej sprawie komunikatu.

Jak podają ukraińskie media elektroniczne wyładunki zakończyły się w piątek-sobotę. Do końca listopada nowych dostaw na pewno nie będzie.

Z powodu działań wojennych w Donbasie, gdzie wydobywano większość węgla wykorzystywanego przez elektrownie cieplne, na Ukrainie pojawił się deficyt paliw. Ukraińskie władze mówią o konieczności importu 1-1,2 mln ton tego rodzaju węgla miesięcznie. W związku z tym Ukraina rozpoczęła starania o import surowca z Rosji i RPA. 14 listopada dyrektor holdingu importującego węgiel poinformował, że ma zamiar sprowadzać około 2,6 mln ton węgla z Rosji rocznie.

Na Ukrainie działa 14 elektrowni cieplnych całkowicie lub częściowo uzależnionych od węgla. Znajdują się one głównie w centrum i na wschodzie kraju. Wykorzystywany w nich węgiel musi posiadać najwyższą wartość energetyczną.

Interfax-Ukraina/LB.ua/KRESY.PL

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zefir
    zefir :

    Obecnie polski węgiel nie ma najwyższych wartości energetycznych-to był Wałbrzych.Rosja o tym wie,dlatego gnębienie i szantaż,w gruncie rzeczy tych najsłabszych.Jednak najlepiej będzie gdy komercyjne firmy handlowe zajmą sięn wymianą węglową,bez wpływu destrukcyjnej polityki.

    • jazmig
      jazmig :

      Czy Rosja ma dotować złodziei? Ukraina za nic nie płaci, ale mordę wydzierać potrafią. Niech płacą, to dostaną towar. Maja forse na wojnę, to powinni mieć na węgiel i gaz, a jak ich nie stać na węgiel i gaz, to niech przerwą wojnę i wezmą się do uczciwej pracy.

  2. polmont
    polmont :

    No to będzie teraz kolejny argument dla antyrosyjskiej histerii. Jakoś tak mało się mówi i pisze o tym że RPA wkrótce po podpisaniu dużego kontraktu i po pierwszych dostawach zaniechała dalszych dostaw i realizacji tego kontraktu w całości. Jak wysoką karę poniesie RPA za niedotrzymanie terminów i złamanie kontraktu ? Otóż – żadną i wiadomo dlaczego. Z tego samego powodu Rosja również zaprzestała sponsorowania banderowców.

    • tagore
      tagore :

      Brytyjski pośrednik zerwał kontrakt gdy okazało się ,że po stronie Ukraińskiej potrzeba pieniędzy
      “na mleko dla dzieci” . Płatność miał zapewnioną gwarancją bankową Szwajcarskiego banku.
      Nie miał ochoty dać się wciągnąć w korupcyjne układy. Tona węgla z RPA na Ukrainie sięgnęła ceny
      118 dolarów.

      tagore