Rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow poinformował, że wszystkie kraje, które odmówiły płatności za dostawy gazu na nowych zasadach, zostały odcięte od dostaw – przekazała agencja prasowa Reuters.

W rozmowie z dziennikarzami 9 czerwca Pieskow powiedział, że wszystkie kraje, które odmówiły płatności za dostawy gazu na nowych zasadach, zostały odcięte od dostaw. Rosja nie planuje odcięcia dalszego eksportu gazu. Powiedział, że kraje, które nadal otrzymują gaz z Rosji, pracują w nowym systemie, który działa zgodnie z dekretem prezydenta Rosji Władimira Putina.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że wszyscy, którzy mieli zostać odcięci od dostaw, nie otrzymują teraz rosyjskiego gazu.

„System działa… a ci, którzy odbierają gaz, pracują w nowym systemie” – powiedział Pieskow podczas swojej codziennej telekonferencji z dziennikarzami. Zapytany, czy należy spodziewać się nowych cięć gazu, odpowiedział: „Nie”.

Polska dwukrotnie zwiększy przepustowość terminalu FSRU z planowanych 6 mld m sześc. gazu rocznie do 12 mld – zapowiedziała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Powodem jest zainteresowanie wykorzystaniem polskiego pływającego terminala LNG w Gdańsku przez Czechy i Słowację, a także Ukrainę.

Podczas odbywającego się w Lublinie Samorządowego Kongresu Trójmorza Anna Moskwa wyraziła opinię, że kluczem do budowy bezpieczeństwa energetycznego Europy jest “nić północ-południe”, która będzie korzystać z terminali i połączeń państw Trójmorza.

Minister wskazała m.in. budowę terminalu regazyfikacyjnego LNG (FSRU). Będzie służył do przeładunku gazowców LNG w zatoce Gdańskiej. “Planowaliśmy go na 6 mld m sześc. gazu rocznie. W związku z tym, że wzrasta zainteresowanie naszych południowych sąsiadów, ale też Ukrainy, planujemy poszerzyć do co najmniej 12 mld m sześc., co oznacza duży terminal z dwoma jednostkami pływającymi” – oświadczyła.

Podkreśliła, że Polska prowadzi w tym zakresie stały dialog z Czechami i Słowacją. Zapowiedziała także, że trwa przygotowanie do “budowania połączeń z Ukrainą”.

Obecny plan operatora przesyłowego gazu – Gaz-Systemu przewiduje, że pływający terminal FSRU zostanie uruchomiony z początkiem 2028 r. Aktualnie prowadzona jest 1. Faza procedury Open Season. Dotyczy  projektu FSRU o zdolności regazyfikacyjnej na poziomie 6,1 mld m sześc. gazu rocznie. Po jej zakończeniu Gaz-System oceni, czy wnioskowany w złożonych zamówieniach poziom usług regazyfikacji jest wystarczający, by przystąpić do realizacji projektu. PGNiG złożyło zamówienie na usługę regazyfikacji w tym terminalu.

Zobacz także: Bloomberg: UE chce zastąpić rosyjski gaz afrykańskim LNG

Minister Anna Moskwa podkreśliła, że Ukraina deklaruje gotowość do “pełnej synchronizacji energetycznej z krajami Trómorza”. Dodała, że Ukraina ma się niedługo stać także członkiem Międzynarodowej Agencji Energii. “Będziemy kandydaturę Ukrainy jako Polska zgłaszać za tydzień w Paryżu. Wiemy już, że wstępna akceptacja przyjęcia Ukrainy do tej organizacji już jest” – powiedziała.

Szefowa MKiŚ poinformowała także, że podjęto decyzję dotyczącą przywrócenia połączenia energetycznego Chmielnicki-Rzeszów. Jej zdaniem pozwoli ono “nam do końca roku tę energię z Ukrainy importować, ale zapewnić w razie czego bezpieczeństwo w obie strony”.

Wyraziła opinię, że Polska “jest po bezpiecznej stronie”, w kwestii dostaw gazu i węgla.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply