Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi spotkał się w środę ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem we wschodniej chińskiej prowincji Anhui – podaje agencja Reuters. Ławrow weźmie udział w spotkaniu ministrów zagranicznych państw sąsiadujących z Afganistanem. To pierwsza wizyta szefa rosyjskiego MSZ w Chinach od początku inwazji na Ukrainę. Resort spraw zagranicznych Rosji poinformował po spotkaniu, że politycy w „trudnych warunkach międzynarodowych” zgodzili się na „rozszerzenie współpracy” między Chinami i Rosją.

Szef rosyjskiej dyplomacji wylądował w środę w mieście Huangshan w prowincji Anhui. Spotkał się z chińskim ministrem spraw zagranicznych Wang Yi. Ławrow weźmie udział w spotkaniu ministrów zagranicznych państw sąsiadujących z Afganistanem. Spotkanie zostało zwołane pod przewodnictwem chińskiego MSZ.

Zobacz także: Xi do Bidena: „kryzys” na Ukrainie nie leży w niczyim interesie

Na konferencji zostanie omówiona sprawa Afganistanu. Wezmą w niej udział przedstawiciele sześciu krajów, które bezpośrednio graniczą z Afganistanem m.in. Iranu i Pakistanu.

Portal France 24 zwraca uwagę, że to pierwsza wizyta szefa rosyjskiego MSZ w Chinach od początku inwazji na Ukrainę.

Resort spraw zagranicznych Rosji poinformował po spotkaniu ministrów, że politycy w „trudnych warunkach międzynarodowych” zgodzili się na rozszerzenie współpracy między Chinami i Rosją. Współpraca ma dotyczyć m.in. budowania koordynacji polityki zagranicznej i mówienia jednym głosem w sprawach światowych – pisze Reuters.

Zobacz także: Biden ostrzegł Chiny przed udzielaniem Rosji wsparcia

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Chiny sprzeciwiły się wykluczeniu Rosji z grupy G20. Perspektywę wykluczenia Rosji podniósł Waszyngton.

Na początku marca Xi Jinping stwierdził, że w Europie „znów rozgorzały płomienie wojny”. Skrytykował też nakładane na Rosję sankcje. Chiny już wcześniej krytykowały zachodnie sankcje wobec RosjiSzef chińskiego MSZ oświadczył z kolei, że przyjaźń Chin z Rosją jest „solidna jak skała”.

Chiny i Rosja w dniu otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich ogłosiły partnerstwo „bez ograniczeń”, wspierając się nawzajem w sporach z Ukrainą i Tajwanem, obiecując dalszą współpracę.

Zobacz także: Chiny oferują pomoc humanitarną Ukrainie

reuters.com / france24.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz