Rosja zagroziła USA i innym państwom zachodnim zerwaniem współpracy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS, jeśli nie zrezygnują z sankcji.

Władze w Moskwie wkrótce zaproponują konkretne terminy zakończenia współpracy – oświadczył w sobotę szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos Dmitrij Rogozin, cytowany przez Deutsche Welle. Zapowiedział, że do agencji kosmicznych USA, Kanady, Japonii i Unii Europejskiej zostaną wysłane pisma, ponieważ wspomniane państwa nałożyły sankcje po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Rogozin zadeklarował, że pełne przywrócenie normalnych stosunków między partnerami ISS jest „możliwe tylko po całkowitym i bezwarunkowym zniesieniu nielegalnych sankcji”.

Zdaniem szefa Roskosmosu było jasne, że sankcje nie zostaną zniesione. Wszyscy udają, że nie mają one żadnego wpływu na ISS, „gdzie rola Rosji jest fundamentalna dla zapewnienia sprawności i bezpieczeństwa” tego “przyczółku ludzkości”. Dodał, że Rosja musi teraz poczekać, aż wszyscy członkowie UE wyrażą swoje poglądy w omawianej kwestii.

Podkreślił, że restrykcje paraliżują rosyjskie firmy zajmujące się zaawansowanymi technologiami.

Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała nałożenie dotkliwych sankcji na Rosję. Przypomnijmy, że w połowie marca br. UE przyjęła pakiet restrykcji, który przewiduje zakaz transakcji z niektórymi rosyjskimi przedsiębiorstwami państwowymi oraz zakaz nowych inwestycji w rosyjskim sektorze energetycznym. Sankcje zakładają także ograniczenia w handlu żelazem i stalą oraz towarami luksusowymi z Rosją.

Zobacz także: Szefowa PE: Konieczne jest nałożenie większych sankcji na Rosję

Informowaliśmy, że wcześniej Unia Europejska wykluczyła siedem rosyjskich banków z systemu rozliczeń międzynarodowych SWIFT. Rząd USA wprowadził sankcje zabraniające amerykańskim podmiotom transakcji z rosyjskim bankiem centralnym i innymi państwowymi instytucjami finansowymiPodawaliśmy, że na taki sam krok zdecydował się brytyjski rząd, zakazując podmiotom dokonywania transakcji z rosyjskim bankiem centralnym, ministerstwem finansów oraz państwowym funduszem majątkowym. Także Japonia zamroziła aktywa prezydenta Rosji Władimira Putina oraz jego kluczowych urzędników. Międzynarodowe korporacje przyłączyły się do działań rządów.

USA drastycznie obniżyły swój status handlowy z Rosją, a także zakazały importu rosyjskich owoców morza, alkoholu i diamentów.

Szereg organizacji międzyuczelnianych i akademickich zadeklarowało wycofanie się z uznawania dyplomów wydawanych przez rosyjskie instytucje edukacji wyższej.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena ogłosiła w piątek nałożenie sankcji na kolejne 120 firm z Rosji i Białorusi. Restrykcje dotyczą głównie firm z sektora zbrojeniowego oraz branży lotniczej i morskiej. Biały Dom podkreśla, że restrykcje pomogą zapobiec przedostawaniu się technologii i oprogramowania do sektorów wojskowych w Rosji i na Białorusi.

Zobacz także: Japonia rozszerza sankcje przeciw Rosji

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply