Rosja planuje rozmieścić pierwszą jednostkę wojskową uzbrojoną w rakiety balistyczne Sarmat zdolne do przenoszenia broni jądrowej nie później niż jesienią tego roku, poinformowała w sobotę agencja TASS powołując się na Dmitrija Rogozina, szefa rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos.

Jak przekazała agencja prasowa TASS, powołując się na Dmitrija Rogozina, szefa rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos, Rosja planuje rozmieścić pierwszą jednostkę wojskową uzbrojoną w rakiety balistyczne Sarmat zdolne do przenoszenia broni jądrowej nie później niż jesienią tego roku.

Jednostka będzie miała siedzibę w Użur, w Kraju Krasnojarskim, około 3000 kilometrów na wschód od Moskwy.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Planujemy to zrobić nie później niż jesienią tego roku – sformować pierwszy pułk z seryjnych rakiet dostarczanych przez nasze przedsiębiorstwa, który zostanie wprowadzony do służby na terenie Kraju Krasnojarskiego, w Użur” – powiedział Rogozin w rozmowie z Rossija-24.

Jak informowaliśmy w środę, Rosjanie przeprowadzili test odpalenia międzykontynentalnej rakiety „Sarmat” zdolnej do przenoszenia ładunków jądrowych na dalekie odległości.

O przeprowadzeniu z powodzeniem testu odpalenia międzykontynentalnej rakiety poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony. „Zadania odpalenia zostały w pełni zrealizowane. Cechy techniczne zostały potwierdzone na wszystkich etapach jego lotu. Głowice treningowe dotarły w określony obszar na poligon Kura na Kamczatce”- oświadczenie resortu zacytowała agencja informacyjna RIA Nowosti.

Nagranie startu rakiety zostało upublicznione przez Rosjan.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony oświadczyło, że to pierwszy test w całej serii ćwiczeń jaka została zaplanowana na bieżący rok. Letnie próby „Sarmaty” – „pozwoliły nam ocenić poprawność schematu konstrukcyjnego i rozwiązań technicznych” – podał resort.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Dodajmy, że już w grudniu 2020 r. pisaliśmy o tym, że pierwsze nowe, międzykontynentalne rakiety balistyczne Sarmat wejdą do służby w rosyjskich strategicznych siłach rakietowych w 2022 roku. To o rok później, niż zapowiadano wcześniej.

System Sarmat (RS-28) ma zastąpić analogiczne, ciężkie rakiety interkontynentalne Wojewoda (w kodzie NATO – Satan). Prace, prowadzone w Centrum im. Makiejewa, rozpoczęły się w 2011 roku. Rakiety Sarmat mają być zdolne do atakowania celów zarówno po trajektorii wiodącej ponad Biegunem Północnym, jak i Biegunem Południowym, pokonując systemy obrony przeciwrakietowej.

Oficjalnie podawane przez Rosjan dane dotyczące rakiet Sarmat wskazują, że mają one zasięg 18 tys. km. Masa startowa to ponad 208 ton. Rakieta ma 35,5 metra długości, 3 m średnicy i może przenosić ładunek o masie ponad 10 ton.

Kresy.pl/Tass 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz