Francuskie ministerstwo obrony poinformowało w niedzielę, że Francja pomyślnie przeprowadziła testy rakiety balistycznej dalekiego zasięgu M51.3, co zwiększyło wiarygodność jej zdolności odstraszania nuklearnego.

Jak przekazał portal France24, ministerstwo obrony poinformowało w niedzielę, że Francja pomyślnie przeprowadziła testy rakiety balistycznej dalekiego zasięgu M51.3, co zwiększyło wiarygodność jej zdolności odstraszania nuklearnego.

Pocisk, który nie przenosił broni nuklearnej, został wystrzelony z poligonu rakietowego Biscarosse armii francuskiej w południowo-zachodniej Francji i wylądował na północnym Atlantyku „setki kilometrów od jakiejkolwiek linii brzegowej” – podało ministerstwo, nie podając dalszych szczegółów.

Zobacz też: Francja przeznaczy 200 milionów euro na fundusz wsparcia Ukrainy

„Lot pozwolił na potwierdzenie znacznych ulepszeń rakiety, które przyczynią się do trwałej wiarygodności francuskiego odstraszania oceanicznego w nadchodzących dziesięcioleciach” – stwierdziło ministerstwo w niedzielnym oświadczeniu.

Zobacz też: Francuski senator podejrzany o próbę seksualnego wykorzystania koleżanki

Dodano, że ze względu na środowisko międzynarodowe konieczne jest utrzymanie wiarygodności operacyjnej francuskiej broni nuklearnej.

Pocisk M51.3 jest ulepszoną wersją M51, trójstopniowego strategicznego pocisku balistycznego morsko-lądowego, przeznaczonego do wystrzeliwania z okrętów podwodnych francuskiej marynarki wojennej. M51 został po raz pierwszy wystrzelony testowo z bazy naziemnej w 2006 r. i z łodzi podwodnej w 2010 roku.

Nowy pocisk M51.3, który ma wejść do służby około 2025 r., został opracowany przez firmę lotniczą ArianeGroup, spółkę joint venture Airbusa i francuskiej grupy obronnej Safran.

Kresy.pl/France24

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply