Rosja chce przeprowadzić w tym roku trzy próbne odpalenia swojej najnowszej międzykontynentalnej rakiety balistycznej Sarmat – podała agencja Tass. Podczas jednej z tych prób może zostać wystrzelona na maksymalny zasięg.

W środę rosyjska agencja Tass podała, powołującx się na swoje źródła w rosyjskim przemyśle zbrojeniowym i zbliżone do resortu obrony, że jeszcze w tym roku zostaną przeprowadzone próbne odpalenia nowych, międzykontynentalnych rakiet balistycznych Sarmat.

Jedno ze źródeł twierdzi, że pierwsze wystrzelenie rakiety Sarmat w ramach testów rozwojowych w locie wstępnie zostanie przeprowadzone w trzecim kwartale 2021 roku, przy czym cel ma znajdować się na poligonie Kura na Kamczatce.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Źródła agencji Tass podają też, że wszystkie trzy rakiety zostaną wystrzelone z kosmodromu Plesieck w północno-zachodniej części Rosji. Ponadto, jednak z tych rakiet może zostać wystrzelona na swój maksymalny zasięg.

Podano też, że próby państwowe rakiet systemu Sarmat mają rozpocząć się w 2022 roku, przy czym maja one zacząć wchodzić do służby z końcem przyszłego roku. Poinformowano również, że resort obrony „już kupuje seryjnie produkowane rakiety”.

Dodajmy, że już w grudniu pisaliśmy o tym, że pierwsze nowe, międzykontynentalne rakiety balistyczne Sarmat wejdą do służby w rosyjskich strategicznych siłach rakietowych w 2022 roku. To o rok później, niż zapowiadano wcześniej.

Agencja RIA Nowosti podawała, że system Sarmat (RS-28) ma zastąpić analogiczne, ciężkie rakiety interkontynentalne Wojewoda (w kodzie NATO – Satan). Prace, prowadzone w Centrum im. Makiejewa, rozpoczęły się w 2011 roku. Rakiety Sarmat mają być zdolne do atakowania celów zarówno po trajektorii wiodącej ponad Biegunem Północnym, jak i Biegunem Południowym, pokonując systemy obrony przeciwrakietowej.
Oficjalnie podawane przez Rosjan dane dotyczące rakiet Sarmat wskazują, że mają one zasięg 18 tys. km. Masa startowa to ponad 208 ton. Rakieta ma 35,5 metra długości, 3 m średnicy i może przenosić ładunek o masie ponad 10 ton.

Tass / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz