Rosja buduje wielki kompleks portowy niedaleko Petersburga [+VIDEO]

Rosja uruchamia projekt budowy wielkiego, uniwersalnego kompleksu portowo-przeładunkowego w Primorsku koło Wyborga.

Rosyjska agencja federalna FSUE Rosmorport oraz Primorsky Universal Transshipment Complex (Primorsky UPK) podpisały porozumienie w sprawie rozwoju dużego, głębokowodnego, uniwersalnego kompleksu portowego, o którym mówi się, że jest największym projektem inwestycyjnym na rosyjskiej części wybrzeża Morza Bałtyckiego.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

W ubiegłym tygodniu rosyjska agencja federalna FSUE Rosmortport oraz Primorskij Uniwersalny Kompleks Przeładunkowy (Primorskij UPK) podpisały porozumienie w sprawie rozwoju pierwszego, głębokowodnego uniwersalnego portu morskiego w basenie Morza Bałtyckiego. Projekt ten odpowiada strategii Rosji, która dąży do zwiększenia przepustowości portowej nad Bałtykiem. Zaznaczmy, że obecnie Primorsk jest największym rosyjskim portem przeładunkowym ropy naftowej na Morzu Bałtyckim.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Porozumienie podpisano podczas forum transportowego i dotyczy ono finansowania i budowy infrastruktury własności federalnej na koszt Primorskij UPK, na następnie jej przekazania na własność skarbu Rosji.

Kompleks portowy powstaje na obszarze rejonu wyborskiego obwodu leningradzkiego. Ma być pierwszym portem nad Bałtykiem, zdolnym do przyjmowania masowców, drobnicowców i statków ro-ro o nośności do 150 000 DWT, jak również kontenerowców o nośności 23 000 TEU do 200 000 DWT. Chodzi zatem o statki, które na Bałtyku obecnie obsługuje tylko terminal DCT Gdańsk. Projekt określany jest mianem największej inwestycji na bałtyckim wybrzeżu Rosji.

Według oficjalnych informacji, kompleks Primorskij będzie posiadać 10 stanowisk przeładunkowych, łączną powierzchnię 3 700 metrów i głębokość 18 metrów. Po osiągnięciu pełnej zdolności projektowej, wielkość obrotu ładunkowego wyniesie do 65 mln ton rocznie. To więcej niż 20 proc. całkowitego obrotu towarowego rosyjskich portów morskich w basenie Morza Bałtyckiego.

Port Primorskij ma być objęty pełną cyfryzacją oraz optymalizacją w zakresie zarządzania procesami przeładunkowymi. Wykorzystane zostaną nowe systemy ładowania, magazynowania i przeładunku ładunków masowych, z wykorzystaniem technologii bezpiecznych dla środowiska.

Kompleks portowy ma mieć także strategiczne znacznie dla reorientacji przepływu tranzytu towarów z portów w krajach bałtyckich i rozwinięcia potencjału eksportowego Rosji. Temu celowi ma służyć m.in. nowa, czteropasmowa autostrada o długości 43 km, połączona z autostradą skandynawską i siecią kolei dużych prędkości.

Ponadto, projekt kolejowy przewiduje całkowitą rekonstrukcję istniejącego odcinka Wyborg-Matrosowo-Primorsk-Ermilowo, a także budowę północno-wschodniej obwodnicy kolejowej Sankt Petersburga. Projekt ma przyczynić się do powstania 6 tys. nowych miejsc pracy w terminalach portu morskiego w Primorsku. Planowane jest też zbudowanie nowej dzielnicy mieszkaniowej dla 12 tys. ludzi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Budowa samego kompleksu portowego ma zakończyć się do 24 grudnia 2024 roku. W 20205 roku przeprowadzone zostaną próby działania terminali. Założono, że nowy kompleks zostanie całkowicie ukończony i osiągnie pełną zdolność projektową do 2030 roku.

Jak podano, według stanu obecnego, zakończono już prace projektowe oraz państwowe testy eksperckie. Osiągnięta została też końcowa faza etapu budowlanego w ramach okresu przygotowawczego.

Czytaj także: Wicepremier Rosji nie widzi przeszkód dla eksportu białoruskich produktów przez rosyjskie porty

gospodarkamorska.pl / offshore-energy.biz / upkprimorsk.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz