Jej zastępczyni została skazana cztery lata.

Była prezes Wnieszprombanku (WPB), banku dla VIP-ów Larisa Markus, spędzi w kolonii karnej 9 lat za przywłaszczenie sobie 113,5 miliarda rubli z kasy banku. Skazana została również wiceprezes banku Jekaterina Głuszakowa – wyrok w jej wypadku wynosi 4 lata. W sądzie cywilnym trwa jeszcze sprawa o zwrot ukradzionych pieniędzy.

Według ustaleń rosyjskich śledczych w latach 2009-2015 szefowe banku zorganizowaną grupę przestępczą, kierowaną przez prezes Markus i jej brata Georgija Biedżamowa. Ten ostatni uciekł z Rosji.

Są ustalił, że grupa stosowała trzy sposoby na wyprowadzenie pieniędzy z banku: wyłudzanie na tzw. słupy kredytów dla osób fizycznych, wypłacanie pieniędzy z kont klientów bez ich wiedzy i zgody, fałszując informacje o ich prawdziwych stanach kont. Najwięcej jednak przestępcy  pieniędzy przestępcy wyprowadzili za pomocą ponad 200 firm jednoosobowych, którym przyznawano kredyty „techniczne”.

ZOBACZ TAKŻE: Burzliwe demonstracje w Rosji przeciwko korupcji [+VIDEO/+LIVE/+FOTO]

W czasie przeszukań z domach członków zarządu zostały znalezione i zabezpieczone kilogramy wyrobów jubilerskich, duże kwoty w walutach i rublach oraz akty własności licznych nieruchomości – podali śledczy. Pieniądze były również prane za granicą, m. in. w Monako.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Pomogłeś już w tym miesiącu?

Wnieszprombankowi stracił licencję 21 stycznia zeszłego roku. Bank zdobył popularność wśród najważniejszych osób w państwie. Według Forebsa deponowali w nim środkim m.in. wicemarszałkowie i deputowani do Dumy; były gubernator Tuły, podejrzewany o korupcję trzymał w Wnieszprombanku 16,5 mld dol. Wśród osób którzy trzymali w tym banku pieniądze znaleźli się również krewni ministrów m.in. żona wicepremiera Dmitrija Kozaka oraz pierwszy wiceprezes Sbierbanku. Pieniądze trzymały tam również organizacje takie jak in. Transneft, Komitet Olimpijski Rosji oraz rosyjska cerkiew. Pieniądze przepadły, kiedy po upadku banku Wszyscy oni stracili lokaty, po upadku banku. Skarbiec instytucji okazał się pusty, pomimo że według deklaracji był 40. bankiem w Rosji pod względem posiadanych środków

kresy.pl / rp.pl / rapsinews.com / ft.com

Reklama1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz