„Putin złodziej” – skanduje dwa tysiące demonstrantów zgromadzonych w Moskwie na hasło Aleksieja Nawalnego. Tak w stolicy, jak w innych miastach Rosji OMON używa siły by rozbić demonstracje.

Jak relacjonuje nastawiona popozycyjnie wobec władz telewizja Dożdż manifestacje przeciw korupcji i przeciw, uważanym za skorumpowane, władzom, odbyły się nawet na Syberii i Dalekim Wschodzie Rosji: w Nowosybirsku, Irkucku, Czycie, Krasnojarsku, Chabarowsku, Tomsku, Krasnojarsku, Władywostoku. Wszędzie wystąpienia uliczne gromadziły po kilkuset a nawet kilka tysięcy, jak w Nowosybirsku, uczestników. Wszędzie miały „niesankcjonowany” charakter, a więc były rozbijane przez funkcjonariuszy policji.

Najbardziej burzliwy przebieg ma manifestacja w Moskwie. Manifestacja rozpoczęła się na Placu Puszkińskim na środku ulicy Twerskiej. Zbierający się ludzie, na zarzuty funkcjonariuszy, że uczestniczą w niezalegalizowanym zgromadzeniu, odpowiadali, że po prostu przyszli pospacerować. To jednak nie przekonuje policjantów. Od poczatku wyłapują oni przybywających na Placu Puszkińskim ludzi. Mimo to nie zdołali zapobiec zgromadzeniu. W centrum Moskwy zebrało się już kilka tysięcy osób, a interwencje funkcjonariuszy powodują tylko wybuchy niezadowelenia i orzyki „Rosja bez Putina”, „Putin złodziej”. Część młodych ludzi wdrapuje się na latarnie i pomnik Puszkina, z których usiłują ich ściągać policjanci. Ponieważ część zebranych stawia opór w ruch poszły pałki. OMON użył także gazu łzawiącego.

Wśród zatrzymanych znalazł się sam lider ruchu antykorupcyjnego Aleksiej Nawalny. Tłum ludzi, a nawet prywatne samochody przez kilkadziesiąt minut blokowały zakratowany policyjny autobus, w którym uwięziono opozycyjnego działacza. Razem z nim zatrzymano już około 130 moskwian.

Bezpośrednim powodem wystąpień był apel Nawalnego do wyjście na ulice, po tym gdy jego Fundacja Walki z Korupcją zbadała majątek byłego prezydenta i obecnego premiera Dmitrija Miedwiediewa. Z badań Nawalnego wynika między innymi, że Miedwiediew ma być właścicielem wielu drogich nieruchomości. Fundacja przygotowała film dokumentalny „Ja wam nie Dimon”, który w sieci obejrzało już 13 milionów ludzi.

Demonstacja w Moskwie (LIVE):

Demonstracja w Barnaule:

Demonstracja w Chabarowsku:

Demonstracja we Władywostoku:

Demonstracja w Czelabińsku:

tvrain.ru/newsru.com/kresy.pl

16 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • poznaniak74
   poznaniak74 :

   Już wszystkich 'posprzatali” łącznie z „hersztem” (za pieniądze Sorosa) Nawalnym, a swoją drogą ci „pokojowi demonstranci” prawie na śmierc zakatowali policjanta. Nie musze chyba pisac co by się stało gdyby do takiego zdarzenia doszło w „miłujacych demokracje” USA…

 1. rudy
  rudy :

  No tak. Jak pobierać informację, to zawsze tylko tylko opozycyjnych kanałów, jak Dożdż, które owszem „nigdy” nie skłamią. Osobiście oglądałem jak miting rozpędzano, przez live od tv Radio Svoboda (który też jest opozycyjny i sponsorowany przez zachód) i jakoś nie widziałem, OMONowców z założonymi maskami gazowymi, co świadczyło że gazu nie stosowały. Tylko potem wiadomościach jakieś wzmianki, że ktoś nieznany rzucił balonik z gazem do tłumu. A potem zdjęcia i selfie aresztowanych z policyjnych autobusów. To jakiś pokaz. Jeszcze to przeprowadzenie dzieci szkolnego wieku i w ogóle większość to dzieci i studenci – same darmojady, które jeszcze chyba nawet nie zeszły z karków rodziców i nie posmakowały prawdziwego życia, przyszły na miting syte, modnie ubrane z drogimi telefonami na miting. Ciekawe, czemu Zyga nie upominął, że były propozycje od władz miasta by przeprowadzono miting w innym miejscu, po czym Nawalny otwarcie sam wszystkim mówił, by szli na inną ulicę, a tych, których zabierze policja będzie bronił w sądzie i każdemu wygra po 10 000 Euro. Może jeszcze dodajcie trochę informacji o samym Nawalnym, kim ten gnój jest, jak on radził jako urzędnik, jak sam był zamieszany w korupcji, kto go finansuje? Bo gość niby nigdzie nie pracuje, a ma za co organizować kampanie wyborcze, spłacać wielkie grzywny. I informacje z filmu, to nie jego robota, tylko innych ludzi. Jakoś wyrwano wszystko z kontekstu.

 2. roman1
  roman1 :

  Skandaliczna ingerencja zachodu w sprawie Rosji. Przecież u nas też było mnóstwo informacji, iż Putin zgromadził majątek w wysokości 1 mld dolarów, była też mowa o 17 mld dolarów, a w tym roku jakiś idiota pisał o majątku Putina wielkości 200 mld dolarów – wszystko bez najmniejszego dowodu. Pismakowi idiocie wtórują inni pismacy idioci, a potem jest podsycana demonstracja. A gdzie sprostowanie Radia Erewań?

 3. jazmig
  jazmig :

  Jak widać, amerykańska ambasada nie zasypia gruszek w popiele, a rosyjskie organa porządkowe dały się zaskoczyć. Jak na Rosję, to były to nieliczne demonstracje, a Nawalny obiecał, że każdemu, kto zostanie aresztowany, on załatwi wyrok ETPC po 10 tys. € odszkodowania od Rosji.