„W przeddzień Święta Niepodległości Dworzec Wschodni na Pradze otrzyma nazwę imienia Romana Dmowskiego. Podczas ceremonii wicepremier i minister kultury Piotr Gliński odsłoni pamiątkową tablicę z nową nazwą Dworca Wschodniego w Warszawie” – podaje portal „Twoja Praga”.

Roman Dmowski, główny ideolog polskiego nacjonalizmu, przywódca obozu narodowego, dyplomata, mąż stanu, uczestnik konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 r., jeden z twórców polskiej niepodległości, zostanie patronem dworca PKP Warszawa Wschodnia. Uroczystość odbędzie się we wtorek 10 listopada.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

We wtorek na dworcu kolejowym Warszawa Wschodnia odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa nowego patrona – Romana Dmowskiego. W ceremonii wezmą udział m.in.: wicepremier Piotr Gliński, Jan Żaryn oraz Krzysztof Mamiński.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W sierpniu bieżącego roku Piotr Gliński zapowiedział także powstanie Muzeum Romana Dmowskiego. „Polska nie jest już rozdarta pomiędzy dwie trumny, pomiędzy trumnę Piłsudskiego i Dmowskiego. Te trumny (…) stoją po jednej stronie. Po drugiej stronie stoi trumna Róży Luksemburg, jako symbolu polskich zdrajców, jako symbolu tej już nie-Polski, w zasadzie tej opcji politycznej, cywilizacyjnej, która przynosiła zło i zniszczenie” – deklarował.

Urodzony na Kamionku Roman Dmowski był jednym z współtwórców niepodległej Polski. Reprezentował również Polskę w trakcie obrad nad Traktatem Wersalskim, na którym wyłożył precyzyjnie dążenia naszego narodu. Jego imieniem zostało nazwane m.in. rondo w centrum Warszawy oraz pomnik ku jego czci.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Nadanie imienia nastąpi z inicjatywy Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Zobacz także: Węgry: Solmar: Uroczystość upamiętnienia m.in. polskich lotników

twoja-praga.pl / pap / wiadomosci.dziennik.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz