Zastępca Kanclerza Austrii Werner Kogler poinformował w piątek, że w okolicach połowy maja rząd planuje otworzenie części placówek kulturalnych – przekazuje Reuters.

Jak informuje wiedeński oddział Agencji Prasowej Reuters, wicekanclerz Austrii Werner Kogler, informował w piątek o otwarciu muzeów i galerii sztuki w okolicach połowy maja. Rząd chce stopniowo wycofywać się z obostrzeń przy jednoczesnym zachowaniu jak największej ostrożności.

Austriacki polityk nie podał konkretnej daty otwarcia placówek kulturalnych. Zapewnił jednak, że duże imprezy muzyczne, festiwale i wszystkie wydarzenia wymagające dużej liczby osób będą zabronione przynajmniej do 31 sierpnia.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Jak przekazywaliśmy na naszym portalu, Austria już zaczęła stopniowo znosić ograniczenia w sferze gospodarczej, nałożone z uwagi na pandemię koronawirusa. Zaczęły z powrotem działać markety budowlane, centra ogrodnicze, a także małe sklepy. Mogą one być otwarte, ale konieczne jest zachowywanie surowych zasad dystansu społecznego.

Większe sklepy, centra handlowe i zakłady fryzjerskie mają zostać otwarte od 1 maja. W połowie maja planowane jest wznowienie działalności restauracji i hoteli. Warunkiem są odpowiednie warunki epidemiczne.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Losowe testy przeprowadzone w Austrii pokazały, że na ponad 1,5 tys. badanych osób, zakażonych koronawirusem było mniej niż 0,5 procenta badanych. Jednocześnie sugeruje to, że oficjalnie udaje się wykrywać około 1/4-1/3 wszystkich przypadków zakażeń.

Zobacz też: Austria: 0,33 proc. populacji zarażone koronawirusem, oficjalnie wykrywa się dużo mniej niż połowę przypadków

Według podanych informacji, w ramach badania przetestowano 1544 losowe wybrane osoby. Spośród nich 0,33 proc. uzyskało wynik pozytywny na obecność SARS-CoV-2.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

To pierwsze tego rodzaju badanie w Europie. Przeprowadziła je na początku kwietnia pracownia SORA, znana z prognozowania wyników wyborów. Badanie miało na celu pokazanie szerszego obrazu całkowitej liczby zakażeń w Austrii, biorąc pod uwagę luki związane z systemem przeprowadzania testów. W kraju tym obecnie testowane są osoby wykazujące objawy zakażenia SARS-CoV-2, szczególnie, jeśli znajdowali się w miejscu, gdzie odnotowano przypadek obecności wirusa lub gdy mieli kontakt z zakażoną osobą. To wskazywało na istnienie niewykrytych przypadków, np. osób przechodzących zakażenie bezobjawowo.

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz