Funkcjonariusze policji zatrzymali rolnika z gminy Czerwińsk w województwie mazowieckim, który wystawiał fałszywe oświadczenia o zatrudnieniu cudzoziemców.

Policjanci z Zespołu Do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją w Komendzie Powiatowej Policji w Płońsku od początku roku badała sprawę 38-letniego rolnika z gminy Czerwińsk, który wystawiał bardzo dużą liczbę oświadczeń o chęci zatrudnienia cudzoziemca. W latach 2016-2017 wystawił on aż 442 tego typu oświadczeń na podstawie których obywatele Ukrainy wjechali na terytorium Polski, jak informuje tygodnik-rolniczy.pl. Oficjalnie po to aby zbierać truskawki.

Śledczy ustalili, że rolnik nie zamierzał realnie zatrudnić ich do wykonania zadeklarowanej w oświadczeniach pracy, nie miał nawet takiej możliwości. Jak się okazało w zamian wystawienie oświadczeń Ukraińcy, którzy dzięki nim dostali się na terytorium Polski, płacili mu po kilkadziesiąt złotych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Prokuratura Rejonowa w Płońsku, na podstawie zgromadzonych przez funkcjonariuszy materiałów, wszczęła śledztwo, które zakończyło się skierowaniem do sądu aktu oskarżenia zawierającego 442 zarzuty korupcyjne – poświadczenia nieprawdy w dokumentacji umożliwiającej obcokrajowcom pobyt na terenie Polski wbrew obowiązującym przepisom. 38-latkowi grozi wysoka kara grzywny i kara do 8 lat więzienia” – portal cytuje mł. asp. Kingę Drężek-Zmysłowską, oficer prasową KPP w Płońsku.

Dla zatrudnienia obywatela Ukrainy wystarczy złożone przez przedsiębiorcę oświadczenie o zatrudnieniu cudzoziemca z jednego z państw Partnerstwa Wschodniego bądź Rosji. W zeszłym roku wystawiono dla obywateli Ukrainy 1,7 mln takich oświadczeń.

tygodnik-rolniczy.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz