Ukraina będzie potrzebowała kilku miesięcy na przygotowanie się do rozpoczęcia “kontrofensywy Sił Zbrojnych Ukrainy i wyzwolenia terytoriów okupowanych przez Rosję” – powiedział minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w rozmowie z Ukrinform.

Jak powiedział w środowej rozmowie z Ukrinform minister obrony Ukrainy, kraj ten będzie potrzebowała kilku miesięcy na przygotowanie się do rozpoczęcia “kontrofensywy Sił Zbrojnych Ukrainy i wyzwolenia terytoriów okupowanych przez Rosję”

Wyjaśnił, że obiecane przez Zachód czołgi i inny sprzęt pojawią się na Ukrainie nie od razu, ale po pewnym czasie – właśnie dlatego, że trzeba przeszkolić załogi.

„Technika nie może iść [na Ukrainę] tak po prostu. Nasze załogi – nieważne, artylerii, czołgów, na Bradleyach, na Mastiffach czy na Strikerach – muszą się przygotować. I to nie tylko jako załoga, ale w interakcji, jako część całej jednostki, takiej jak batalion czołgów” – wyjaśnił minister.

Według Reznikowa właśnie w zakresie szkolenia załogi i dostarczenia sprzętu leży możliwość rozpoczęcia nowej ofensywy armii ukraińskiej na dużą skalę.

“To wymaga czasu. Mówimy o kilku miesiącach, kiedy będziemy w pełni przygotowani. A potem, decyzją Sztabu Generalnego, będą miały miejsce określone wydarzenia” – powiedział.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell wezwał kraje bloku do przyłączenia się do Niemiec w wysyłaniu czołgów na Ukrainę. Była to odpowiedź na informacje, że Dania i Holandia nie dostarczą czołgów Leopard 2.

“Kraje muszą dostarczyć jak najwięcej czołgów i to tak szybko, jak to możliwe. Byłoby bardzo rozczarowujące, gdyby po tak długim wskazywaniu palcem na Niemcy, że nic nie robią, te kraje teraz nie poszły w ich ślady” – powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell w rozmowie z niemieckim nadawcą Phoenix.

Powołując się na źródła, gazeta Welt poinformowała w środę, że rządy Holandii i Danii wycofały się z decyzji o wysłaniu czołgów Leopard 2 na Ukrainę.

„Wiem, że w armiach UE są setki czołgów, część z nich wymaga remontu, ale trzeba to robić i to szybko, bo wiosną będzie już za późno” – dodał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że o tym, iż Holandia nie wyśle Ukrainie dzierżawionych od Niemiec Leopardów 2, pisaliśmy kilka dni temu. Holendrzy rozważali także opłacenie wysyłki czołgów Leopard 2, podobnie jak wcześniej kraj zapłacił za wysłanie zmodernizowanych czołgów T-72 z Republiki Czeskiej na Ukrainę.

Dania dysponuje ogółem 44 czołgami Leopard 2 w nowoczesnej wersji A7. Jednak przedstawiciel duńskiego rządu poinformował „Welt”, że Kopenhaga nie dołączy do koalicji czołgowej.

Czytaj także: Media: Dania może kupić dla Ukrainy Leopardy 1A5

Jednocześnie, jak podano, zarówno Holandia, jak i Dania przeznaczyły środki finansowe na remont 100 starych czołgów Leopard-1 z niemieckich magazynów.

W przypadku Finlandii, niemiecki serwis przypomina wypowiedź wysokiego rangą urzędnika NATO z ubiegłego tygodnia. W rozmowie z „Wall Street Journal” powiedział, że Finowie prawdopodobnie nie będą składać żadnych zobowiązań w sprawie czołgów dla Ukrainy, dopóki nie zostanie im przyznane członkostwo w Sojuszu.

Przypomnijmy, że po 9. posiedzeniu w formacie Ramstein, tj. grupy kontaktowej złożonej z ministrów obrony państw wspierających Ukrainę, głównodowodzący armii USA, gen. Mark Milley powiedział, że jak dotąd łącznie 11 krajów zobowiązało się przekazać Ukrainie swoje czołgi. Z kolei szef Pentagonu Lloyd Austin wymienił osiem tych państw, wśród nich również Danię i Holandię (co podkreślały m.in. media ukraińskie), a ponadto Niemcy, Polskę, Kanadę, Portugalię, Hiszpanie i Norwegię.

Dodajmy, że po wtorkowym spotkaniu szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak twierdził, że kolejne państwa zadeklarowały udział w „koalicji czołgowej”. – Do już konkretnych deklaracji kanadyjskich i hiszpańskich dołączyła dziś Norwegia – powiedział Błaszczak . Pracujemy nad tym, żeby Finlandia również przekazała tego rodzaju czołgi – powiedział. Dodał, że usłyszał od fińskiego ministra obrony, że jest blisko podjęcia decyzji. Według ministra Błaszczaka, organizowane dla Ukrainy czołgi Leopard 2 trafią do ukraińskiego wojska w marcu, po zakończeniu szkolenia załóg.

Wcześniej tego dnia norweski minister obrony, Bjoern Arild Gram zapowiedział, że Norwegia przekaże Ukrainie osiem czołgów Leopard, cztery transportery opancerzone oraz amunicję. Norwegia w styczniu br. zapowiadała, że wyśle na Ukrainę czołgi Leopardów 2A4, ale podała liczby. Z kolei Finlandia, jak pisaliśmy, nie podjęła na razie decyzji o przekazaniu Leopardów Ukrainie.

Jak pisaliśmy, na początku ubiegłego tygodnia Holandia, Dania i Niemcy zgodziły się na współpracę w celu  przekazania na Ukrainę czołgów Leopard 1  z magazynów przemysłowych w Niemczech. Chodzi o reeksport 187 wozów, które miałyby dostarczyć ze swoich magazynów niemieckie koncerny Rheinmetall oraz Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft (FGG). Pierwszy z nich ma zapewnić 88 czołgów, a drugi – 99.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply