Reuters: Ukraina będzie naciskać na transfer zachodnich myśliwców

Ukraina będzie teraz naciskać na transfer zachodnich myśliwców takich jak amerykańskie F-16, powiedział w środę agencji prasowej Reuters doradca ministra obrony Ukrainy.

Agencja prasowa Reuters poinformowała w środę powołując się na doradcę ministra obrony Ukrainy, że strona ukraińska będzie nalegać na transfer zachodnich myśliwców takich jak amerykańskie F-16.

“Następną dużą przeszkodą będą teraz myśliwce” – powiedział Reuterowi telefonicznie Jurij Sak, doradca ministra obrony Ołeksija Reznikowa.

“Jeśli je zdobędziemy, przewaga na polu bitwy będzie po prostu ogromna… To nie tylko F-16: samoloty czwartej generacji, tego właśnie chcemy”.

“Nie chcieli nam dać ciężkiej artylerii, dali. Nie chcieli dać nam systemów Himars, dali. Nie chcieli dać nam czołgów, teraz dają nam czołgi. Nie licząc broni nuklearnej nie ma już nic, czego byśmy nie otrzymali” – powiedział Sak.

Szef ukraińskiej dyplomacji zamieścił w tej sprawie wpis na portalu społecznościowym. Opisał w nim dialog, jaki miał odbyć z jednym ze swoich europejskich odpowiedników.

„- Teraz F-16? – Tak. – Biorę się do roboty, przyjacielu” – napisał Kułeba, relacjonując swoją rozmowę. Twierdzi, że takie pytanie otrzymał „jednego europejskiego kolegi” i udzielił mu takiej właśnie odpowiedzi. Ukraiński minister nie sprecyzował, o przedstawiciela jakiego państwa chodziło.

„On wie, co trzeba robić. (…) Zawsze trzeba wierzyć i ciężko pracować. I wszystko się ułoży. Bo Ukraina może wszystko” – podkreślił Kułeba.

Jak podaje agencja Unian, zdaniem Sił Powietrznych Ukrainy, pozyskanie tych samolotów pomogłoby częściowo „zamknąć ukraińskie niebo” i dać ochronę przed rosyjskimi atakami. Chodzi to zasadniczo o rakiety manewrujące, które dla F-16 „byłyby dobrymi celami”.

Ukraińskie media przypominają też, że do tej pory zachodni partnerzy demonstrowali niechęć do tego, by przekazywać Ukrainie swoje myśliwce, w tym F-16. Według Kułeby, dostarczanie tego typu uzbrojenia, podobnie jak rakiet dalekiego zasięgu, było blokowane przez zachodnich partnerów Ukrainy.

Jednocześnie, zdaniem ukraińskiego ministra obrony, Ołeksija Reznikowa, partnerzy Ukrainy zaczynają zmieniać swoje stanowisko w tej kwestii. W ubiegłym tygodniu Holandia oświadczyła, że jest gotowa rozważyć kwestię dostarczenia F-16 na Ukrainę, jeśli otrzyma od Kijowa stosowne zapytanie w tej sprawie.

Czytaj także: Reznikow: Jestem przekonany, że w końcu Ukraina otrzyma amerykańskie F-16 i Abramsy

Z kolei przy okazji spotkanie w Ramstein prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski zwrócił się do uczestników, by przekazali Ukrainie myśliwce F-16 i rakiety dalekiego zasięgu.

Przypomnijmy, że w listopadzie ub. roku prezydent USA Joe Biden oświadczył, że odmówił Ukrainie samolotów bojowych, bo, jak tłumaczył, „nie chcemy wpakować się w III wojnę światową”.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply