Ukraina otrzymała kolejne darmowe Bayraktary

Turecka firma Baykar bezpłatnie przekazała Ukrainie dwa kolejne drony Bayraktar TB2 – poinformował w środę portal Mil.in.

Jak przekazał w środę portal Mil.in, turecka firma Baykar bezpłatnie przekazała Ukrainie dwa kolejne drony Bayraktar TB2

Drony otrzymał wywiad wojskowy Ukrainy. „Dzisiaj otrzymaliśmy od wielkich przyjaciół i partnerów Ukrainy – firmy Baykar – 2 kolejne drony Bayraktar TB2” – poinformował wywiad wojskowy Ukrainy.

Przypomnijmy, że drony Bayraktar będą produkowane także na Ukrainie. Bodnar oświadczył w rozmowie z portalem RBK-Ukraina: „Drony Bayraktar odgrywają bardzo ważną rolę i stały się legendarnym symbolem naszego oporu. (…) Szef firmy Baykar utworzył na Ukrainie filię tego przedsiębiorstwa, a spółka-córka została już właścicielem działki, na której powstanie zakład. Opracowano też dokumentację projektową fabryki. Ta koncepcja zostanie zrealizowana do końca, ponieważ wybudowanie zakładu na Ukrainie było niemalże osobistym zobowiązaniem kierownictwa Baykara”.

Podkreślił, że przedsięwzięcie opiera się nie tylko na celach politycznych, lecz także praktycznych, ponieważ wiele komponentów wykorzystywanych do produkcji dronów jest pochodzenia ukraińskiego. „Mowa o silnikach i innych częściach zamiennych, kołach” –  powiedział.

Zobacz także: Turecki producent przekaże Ukrainie za darmo trzy drony Bayraktar TB2

Przypomnijmy, że w lutym 2022 roku, Ukraina i Turcja podpisały ramowe porozumienie o współpracy w obszarze wysokich technologii wojskowych. Podkreślano wówczas, możliwe będzie zbudowanie na Ukrainie zakładów produkujących drony Bayraktar.

Porozumienie, obejmujące technologie lotnicze i kosmiczne, podpisali w imieniu swoich rządów minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow oraz minister przemysłu i technologii Turcji, Mustafa Warank.

Kresy.pl/Mil.in

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz