Reuters: Rosjanie oskarżają ukraiński wywiad o przygotowanie wysadzenia torów kolejowych

Rosyjscy śledczy poinformowali w piątek, że zatrzymano mężczyznę z rosyjskim i włoskim obywatelstwem za podkładanie bomb na torach kolejowych. Rosja oskarża ukraiński wywiad wojskowy o przygotowanie kampanii sabotażowej.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, rosyjscy śledczy poinformowali w piątek, że zatrzymano mężczyznę z rosyjskim i włoskim obywatelstwem za podkładanie bomb na torach kolejowych. Rosja oskarża ukraiński wywiad wojskowy o przygotowanie kampanii sabotażowej.

Według śledczych, urodzony w 1988 r. mężczyzna, mieszkaniec Riazania, po aresztowaniu przyznał się do podłożenia bomb domowej roboty, które 11 listopada wykoleiły pociąg towarowy w centralnej Rosji. Nie podano jego imienia.

„W trakcie przesłuchania zatrzymany przyznał się i powiedział, że w lutym 2023 roku został zwerbowany przez pracownika Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy” – podała Komisja Śledcza.

Komisja stwierdziła, że zatrzymany mężczyzna przyznał się, że odbywał „szkolenie sabotażowe na Łotwie przy bezpośrednim udziale łotewskich służb specjalnych”.

Reuters nie był w stanie od razu zweryfikować żadnych szczegółów poza tym, że 11 listopada w pobliżu miasta Rybne, około 177 km na południowy wschód od Moskwy, wykoleił się pociąg towarowy. Nie udało się uzyskać natychmiastowego komentarza ukraińskiego wywiadu wojskowego.

Federalna Służba Bezpieczeństwa zatrzymała na Krymie agenta ukraińskich służb specjalnych. Zatrzymanemu postawiono zarzut szpiegostwa i zdrady stanu.

„Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej zatrzymała wśród mieszkańców Krymu agenta ukraińskich służb specjalnych pod zarzutem popełnienia szpiegostwa” – podała za służbą prasową FSB agencja informacyjna TASS. Według kontrwywiadu zatrzyany „na polecenie wroga monitorował ruchy oddziałów Gwardii Rosyjskiej, a także zbierał dane o systemie obiektów inżynieryjnych i barierach przeznaczonych do obrony półwyspu”.

Wszczęto już sprawę karną z paragrafu o szpiegostwie i zdradzie stanu. Według TASS zatrzymany ma nazwisko Ibragimow. Wskazuje ono, że może być narodowości tatarskiej. Agencja nie podaje więcej szczegółów na temat zatrzymanego, nawet jego wiek określając w sposób przybliżony na 35-40 lat.

To kolejna przekazana przez FSB informacja o wykryciu ukraińskiego szpiega na Krymie. W paźdzerniku pod zarzutem szpiegostwa służba ta zatrzymała 47-letniego mieszkańca rejonu bachczysarajskiego. Miał się on zajmować tylko tworzeniem zaplecza dla ewentualnej działalności dywersyjnej w anektowanym przez Rosję regionie.

W sierpniu o zdradę oskarżony został, po śledztwie FSB, Jegor Tiukin, marynarz Floty Północnej.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply